fbpx
niedziela, 15 września, 2024
Strona głównaŚwiatKuba pogrąża się w potężnym kryzysie

Kuba pogrąża się w potężnym kryzysie

Kurcząca się gospodarka, drastyczne wzrosty cen, brak podstawowych produktów w sklepach i załamanie rynku turystycznego – to obraz Kuby na początku obecnego roku.

Prezydent Kuby Miguel Díaz-Canel odwołał z zajmowanej funkcji ministra gospodarki Alejandro Gila. Jego miejsce ma zająć Joaquín Alonso Vázquez, który do niedawna był szefem banku centralnego. Do dymisji doszło kilka dni po wstrzymaniu i odłożeniu w czasie podwyżek cen towarów konsumpcyjnych, które były pierwotnie zaplanowane na 1 lutego. 

Wcześniejsze plany dotyczyły też wzrostu cen energii elektrycznej – o 25 proc., potrojeniu opłat za wodę oraz nawet pięciokrotny wzrost kosztów benzyny. Podwyżki wejdą w życie prawdopodobnie w najbliższych tygodniach. 

Gospodarka Kuby w 2023 r. skurczyła się o 2 proc., a inflacja sięgnęła poziomu 30 proc. Coraz mniej jest dostarczanych na krajowy rynek takich towarów, jak chleb, mleko, wieprzowina, ryż, fasola, cukier i kawa. Produkcja jajek spadła o połowę wobec notowanej w 2020 r. Codziennością dla mieszkańców Kuby są przerwy w dostawach energii czy brak w sklepach podstawowych produktów i lekarstw.

Kubę dobił COVID-19 i sankcje Trumpa

Znacznie skurczył się też rynek turystyczny. W 2023 r. Kubę odwiedziło zaledwie 1,8 miliona obcokrajowców, podczas gdy przed pandemią, w roku 2019, było ich 4,2 miliona. 

Powyższe okoliczności mają miejsce mimo pewnych kroków władz w Hawanie, mających na celu liberalizację gospodarki. W ostatnich latach m.in. pozwolono działać na szerszą skalę kantorom i ułatwiono możliwość inwestycji w kraju zagranicznym firmom. 

Za główną przyczynę obecnej złej sytuacji uważa się długoterminowe skutki kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 (która uderzyła w turystykę) oraz sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj przez Donalda Trumpa, które zostały utrzymane przez administrację Joe Bidena. 

Przez ostatnie dwa lata z Kuby uciekło prawie pół miliona mieszkańców.

english.elpais.com, nbcnews.com, apnews.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA