fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaŚwiatKuba pogrąża się w potężnym kryzysie

Kuba pogrąża się w potężnym kryzysie

Kurcząca się gospodarka, drastyczne wzrosty cen, brak podstawowych produktów w sklepach i załamanie rynku turystycznego – to obraz Kuby na początku obecnego roku.

Prezydent Kuby Miguel Díaz-Canel odwołał z zajmowanej funkcji ministra gospodarki Alejandro Gila. Jego miejsce ma zająć Joaquín Alonso Vázquez, który do niedawna był szefem banku centralnego. Do dymisji doszło kilka dni po wstrzymaniu i odłożeniu w czasie podwyżek cen towarów konsumpcyjnych, które były pierwotnie zaplanowane na 1 lutego. 

Wcześniejsze plany dotyczyły też wzrostu cen energii elektrycznej – o 25 proc., potrojeniu opłat za wodę oraz nawet pięciokrotny wzrost kosztów benzyny. Podwyżki wejdą w życie prawdopodobnie w najbliższych tygodniach. 

Gospodarka Kuby w 2023 r. skurczyła się o 2 proc., a inflacja sięgnęła poziomu 30 proc. Coraz mniej jest dostarczanych na krajowy rynek takich towarów, jak chleb, mleko, wieprzowina, ryż, fasola, cukier i kawa. Produkcja jajek spadła o połowę wobec notowanej w 2020 r. Codziennością dla mieszkańców Kuby są przerwy w dostawach energii czy brak w sklepach podstawowych produktów i lekarstw.

Kubę dobił COVID-19 i sankcje Trumpa

Znacznie skurczył się też rynek turystyczny. W 2023 r. Kubę odwiedziło zaledwie 1,8 miliona obcokrajowców, podczas gdy przed pandemią, w roku 2019, było ich 4,2 miliona. 

Powyższe okoliczności mają miejsce mimo pewnych kroków władz w Hawanie, mających na celu liberalizację gospodarki. W ostatnich latach m.in. pozwolono działać na szerszą skalę kantorom i ułatwiono możliwość inwestycji w kraju zagranicznym firmom. 

Za główną przyczynę obecnej złej sytuacji uważa się długoterminowe skutki kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 (która uderzyła w turystykę) oraz sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj przez Donalda Trumpa, które zostały utrzymane przez administrację Joe Bidena. 

Przez ostatnie dwa lata z Kuby uciekło prawie pół miliona mieszkańców.

english.elpais.com, nbcnews.com, apnews.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co nam mówią protesty rolników?

Rolnicy, przy wydatnym wsparciu myśliwych i górników, w ostatnich dniach zablokowali centrum Warszawy i wiele istotnych tras w całym kraju. To największy zryw środowiska w ostatnich latach i część ogólnoeuropejskiej serii manifestacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA