fbpx
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaArchiwumKuć żelazo, póki gorące

Kuć żelazo, póki gorące

Tym bardziej że znaczna część tych osób żyje w krajach wysoko rozwiniętych i ma się tam całkiem nieźle. Nie dzięki zasiłkom, ale ciężkiej pracy, odwadze, umiejętnościom i dobremu pomysłowi na życie. Doświadczenie takich ludzi w wielu aspektach – nie tylko gospodarczych – jest często bezcenne. Nie skorzystać z tego doświadczenia byloby już nie tylko poważnym grzechem zaniechania, ale zwyczajną… głupotą.

Dlatego niemal od samego początku swojego istnienia Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa zainicjowała program pod nazwą „Kapitał Polonii”. O co w nim chodzi? To projekt, którego celem jest dotarcie do jak największego środowiska polonijnego i zachęcenie go do inwestowania lub podejmowania innych form aktywności gospodarczej w Polsce. W jaki sposób? Najprostszy z możliwych, czyli poprzez pokazanie Polakom i osobom polskiego pochodzenia mieszkającym na obczyźnie, co zmieniło się w ojczyźnie ich i ich ojców w ostatnich latach. W ciągu dwóch lat, czyli od kiedy nasz projekt wszedł w życie, staramy się na każdym polu „walczyć” o Polonię. Przygotowaliśmy przewodnik przedstawiający najważniejsze wskaźniki gospodarcze oraz kluczowe regulacje związane z prowadzeniem biznesu. Razem z naszymi ekspertami podróżowaliśmy po europejskich miastach, organizując spotkania z Polonią. Byliśmy w Paryżu, Hamburgu, Brukseli, Wilnie. Przeprowadziliśmy wiele rozmów, prezentowaliśmy dane, mówiliśmy o Polsce, która się szybko rozwija i do której warto wrócić. Organizowaliśmy konferencje poświęcone naszym działaniom z udziałem wiodących postaci życia publicznego zajmujących się tematyką gospodarczą i międzynarodową.

Czy Polska potrzebuje Polonii? Odpowiedź w zasadzie jest bezdyskusyjna i chyba wszyscy się z nią zgodzimy – zdecydowanie tak. Ci ludzie to nasz ogromny potencjał i szansa. A czy Polonia potrzebuje Polski? Tego pytania absolutnie nie wolno lekceważyć, ale też nie powinniśmy bać się poszukać na nie odpowiedzi. Polacy, których spotykaliśmy zagranicą, to ludzie zaradni, przedsiębiorczy, odważni i nieustępliwi. Ludzie, u których z niesamowitym zaciekawieniem można było zaobserwować niezwykły głód Polski. I to było bardzo pozytywne doświadczenie, które uzmysłowiło nam, że Polonia potrzebuje nas nie tylko ze względów ekonomicznych i społecznych, ale kto wie, czy nie przede wszystkim ze względów emocjonalnych i patriotycznych. Nikt lepiej niż Polonia nie wie bowiem, czym jest tęsknota za krajem ojczystym, postrzeganym często w sposób bardzo idealistyczny, oraz niespełniona potrzeba bliskiej więzi z nim.

Dziś temat „Kapitału Polonii” wraca przy okazji brexitu. W tym przypadku chodzi o nieco inny typ emigrantów, tych najmłodszych stażem. Wyspy Brytyjskie były miejscem, do którego po wejściu do Unii Europejskiej wyjechały miliony naszych Rodaków. Szukali tam godnej pracy i lepszych warunków życia. I trzeba powiedzieć wprost – robili to w taki sposób, że stali się tam wizytówką naszego kraju. Dziś mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa wypowiadają się o nich z szacunkiem, doceniając ich pracowitość i sumienność. Trudno nie uznać, że to jest właśnie ten moment, w którym powinniśmy do nich wysłać wyraźny i jasny sygnał: „Rodacy, wracajcie! Potrzebujemy was tutaj, na miejscu”. Jesteśmy przekonani, że byliby oni ogromnym wzmocnieniem nie tylko sektora MŚP, ale całej polskiej gospodarki.

Pytanie tylko, czym jesteśmy w stanie ich skusić? Może Polska to nie jest jeszcze Ziemia Obiecana dla przedsiębiorców, ale trudno nie zauważyć, że klimat do prowdzenia biznesu zmienia się na lepsze. Mamy Konstytucję Biznesu i stojącego na jej straży rzecznika malych i średnich przedsiebiorców, jest niższy CIT dla mniejszych spółek wynoszący obecnie 9 proc., czy ulga na start w ZUS. Jesteśmy w czołówce krajów UE, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, stopa bezrobocia to około 6 proc., pensja brutto w sektorze przedsiębiorstw to niemal 5,2 tys. zł miesięcznie. Poziom życia w naszym kraju mierzony PKB per capita według parytetu siły nabywczej to już 70 proc. średniej unijnej. Kiedy wstępowaliśmy do wspólnoty, ten wskaźnik wynosił 51 proc.

Coś więc drgnęło. Tym bardziej więc trzeba kuć żelazo. Póki gorące.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA