fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaArchiwumKupili ich socjalem?

Kupili ich socjalem?

To było do przewidzenia. Winę za porażkę wyborczą zjednoczonej opozycji ponoszą…wyborcy! To wina społeczeństwa, że poszło za socjalem, zamiast wybrać „europejskie wartości”. Otumanieni łatwym groszem Polacy pobiegli do urn za pićset złotych (nie mylić z pięćset). PiS wygrał rozdawnictwem pieniędzy, które lekką ręką przekazuje zubożałbym masom. Tak wygląda przekaz przynajmniej części niepogodzonych z wynikiem komentatorów. A jak jest naprawdę? Ano zupełnie inaczej.

Z rekordowym rozdawnictwem mieliśmy do czynienia w latach 2007–2015. Tak, proszę Państwa, grosz szerokim strumieniem wypływał z kasy państwa. Kwoty liczyć można w setki miliardów złotych. Socjal jak się patrzy. Tyle że był to socjal swoiście zaadresowany. O ile obecna władza kieruje strumień gotówki do ogółu społeczeństwa (rodziny, emeryci, niepełnosprawni), o tyle tamte transfery trafiały do zorganizowanych grup przestępczych na gigantyczną skalę wyłudzających VAT z publicznego budżetu. Rozmach tamtego programu robi wrażenie, bo liczyć go można w sumach, które mogą nie pomieścić się na niejednym kalkulatorze.

Efektów tych przekazów jednak nie było. Ani bezrobocie, ani wzrost gospodarczy, ani sytuacja finansów publicznych nie może równać się z tą, jaką mamy obecnie. Wówczas pieniędzy dla reszty społeczeństwa miało nie być. Teraz się znalazły, przywracając wielu ludziom poczucie godności i wiarę we własne państwo. I pomimo tego, że faktycznie to kosztuje, przynosi też pozytywne efekty polskiej gospodarce. Spora część zaś wraca do państwowego skarbca w formie wyższych wpływów z danin publicznych. Działa także mechanizm pozytywnego impulsu popytowego, który daje firmom motywację do rozwoju.

Efekt to ostatni wzrost inwestycji i rekordowo niskie bezrobocie. Nawet spowolnienie w strefie euro nie zaszkodziło naszej gospodarce. Nie sprawdziły się prognozy „cenionych ekonomistów”, którzy od końcówki 2015 roku roztaczali czarne scenariusze dla Polski. Swoją drogą zachęcam do lektury tamtych tekstów, dziś budzą niezły ubaw, wtedy wielu czytało je z zapartym tchem. Niektórzy z nich z tą samą nieustępliwością straszą katastrofą, tyle że mniej nachalnie, nie chcąc kompletnie rujnować swojej reputacji. Tymczasem Polacy wiedzą swoje i zgodnie z własną oceną sytuacji głosują. Na szczęście!

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA