fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiKurs euro wpływa na limity podatkowe

Kurs euro wpływa na limity podatkowe

Znane są już limity podatkowe na przyszły rok. Chodzi o te wartości, które w ustawach m.in. podatkowych są określone w euro i należy je przeliczyć na złote po kursie NBP ogłaszanym pierwszego roboczego dnia października roku poprzedniego.

Sytuacja związana z kursami walut w ostatnim czasie jest daleka od stabilnej. Obserwujemy bowiem znaczne spadki wartości złotego, co oznacza, że za daną walutę trzeba zapłacić więcej. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w przypadku kursu euro, a ten jest ważny dla rozliczeń podatkowych. W przepisach podatkowych np. w ustawach o podatkach dochodowych, ale i w ustawie o VAT, i także w ustawie o rachunkowości mamy określone pewne instytucje, definicje bądź preferencje, które są w określony sposób limitowane. Przykładowo – małym podatnikiem jest podatnik, którego przychody w danym roku nie przekroczą określonego w euro limitu. Aby poznać wartość tego i innych limitów w złotych na 2023 rok trzeba go przeliczyć po średnim kursie NBA ogłoszonym 3 października (pierwszy roboczy dzień października w 2022 r.) Tego dnia euro kosztowało 4,8272 (tabela nr 191/A/NBP/2022). Rok wcześniej było to 4,5941. Wzrost kursu euro w porównaniu do roku 2021 oznacza, że w 2023 wszystkie limity podatkowe wzrosną.

Definicja małego podatnika

Pierwszy limit, na który warto zwrócić uwagę dotyczy instytucji małego podatnika. Jest on określony w przepisach o podatkach dochodowych i w przepisach o podatku od towarów i usług. Mali podatnicy mają prawo korzystać z pewnych preferencji, np. jednorazowej amortyzacji.

Zgodnie z przepisami małym podatnikiem jest ten, którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą VAT) nie przekroczy w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 mln euro, czyli dla roku 2023 będzie to 9 654 000 zł (obecnie jest to 9 188 200 zł). Nastąpi tu wzrost o 465 800 zł.

W przepisach VAT małym podatnikiem jest ten u kogo wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w 2022 r. wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro, tj. 5 793 000 zł (obecnie jest to 5 513 000 zł). Tu wzrost wyniesie 280 000. Ale uwaga, resort finansów ma plan, aby i tu limit podnieść do 2 mln euro. Propozycja ta jest zawarta w pakiecie zmian w VAT w ramach SLIM VAT 3. Jeśli faktycznie limit ten zostanie zwiększony wówczas limit małego podatnika w VAT w 2023 roku wyniesie 9 654 000 zł.

Zalety z amortyzacji

Mali podatnicy mają prawo do skorzystania z jednorazowej amortyzacji w ramach pomocy de minimis. Przepisy precyzują, że mali podatnicy mogą ująć bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów wydatki na nabycie (lub wytworzenie) środków trwałych z grup 3–8 KŚT (z wyłączeniem samochodów osobowych). Łączna kwota jednorazowych odpisów amortyzacyjnych nie może przekroczyć w 2023 roku równowartości 50 tys. euro, czyli 241 tys. zł (dziś jest to 230 tys. zł). Będzie to zatem wzrost o 11 tys. zł.

Ryczałt w granicach limitu

Również przepisy ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym wskazują na limit, od przekroczenia którego zależy opcja rozliczeń na zasadach ryczałtu. Osoby fizyczne, spółki cywilne i jawne osób fizycznych będą miały prawo w 2023 do opodatkowania ryczałtem, jeżeli ich przychód z działalności gospodarczej za rok 2022 nie przekroczy 2 mln euro, czyli 9 654 000 zł (obecnie 9 188 200 zł). Zatem i tu mamy wzrost na poziomie 465 800 zł.

Zasady rachunkowości

Jeszcze jeden istotny dla przedsiębiorców limit dotyczy obowiązkowego prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych. Zgodnie z ustawą o rachunkowości, do prowadzenia pełnej księgowości od 2023 r. zobowiązane są podmioty wskazane w tej ustawie, których przychody za 2022 r. wyniosły co najmniej 2 mln euro, czyli 9 654 000 zł (obecnie jest to 9 188 200 zł). Nastąpi więc wzrost o o 465 800 zł w porównaniu z obecnym limitem. Dotyczy to osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich, przedsiębiorstw w spadku oraz spółek cywilnych osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA