fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiat"Bild": Ławrow zawrócony w drodze do Pekinu

„Bild”: Ławrow zawrócony w drodze do Pekinu

Według niemieckiego dziennika „Bild”, samolot z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem udającym się z misją do Pekinu zawrócił nad Nowosybirskiem i poleciał do Moskwy. Rezygnacja z wizyty w Chinach zbiegła się w czasie z doniesieniami o deklaracjach Pekinu, że wojna w Ukrainie nie leży w interesie narodowym Państwa Środka. Jednocześnie Bank Centralny Federacji Rosyjskiej i Ludowy Bank Chin mają pracować nad integracją rosyjskich i chińskich systemów finansowych, z pominięciem globalnego systemu płatności międzybankowych SWIFT.

Według informacji gazety Ławrow miał w czwartek wylądować w Pekinie, jednakże w połowie lotu jego samolot zawrócił nad Nowosybirskiem (Syberia) i zamiast do Chin, pokonując 2800 kilometrów, wrócił na moskiewskie lotnisko Wnukowo.

W niedzielę brytyjski dziennik „Financial Times” napisał, powołując się na anonimowych amerykańskich urzędników, że Rosja zwróciła się do Chin z prośbą o sprzęt wojskowy, który miałby wspomóc jej inwazję na Ukrainę. Wcześniej pojawiły się informacje, że Chiny wiedziały o planowanej rosyjskiej agresji. Chiny zaprzeczyły tym informacjom, oskarżając USA o dezinformację i „oczernianie Chin”.

Artykuł „Financial Times” pojawił się w przeddzień spotkania wysokich rangą dyplomatów USA i Chin w Rzymie na temat działań w obliczu wojny na Ukrainie. Stany Zjednoczone ostrzegają Chiny, że ich ewentualne wsparcie dla Rosji może oznaczać dla nich konsekwencje gospodarcze.

W tym samym czasie ambasador Chin w USA Qin Gang opublikował na łamach „Washington Post” stanowisko Chin w obliczu napaści Rosji na Ukrainę, z którego wynika, że władze Państwa Środka nie miały pojęcia o planach Rosji. Jak zaznaczył w amerykańskim dzienniku dyplomata, wojna w Ukrainie nie leży w interesie narodowym państwa. „Gdyby Chiny wiedziały (…) zrobilibyśmy wszystko, żeby temu zapobiec” – napisał dla „Washington Post”.

Jednocześnie przewodniczący komisji rynków finansowych Dumy Państwowej (niższa izba rosyjskiej parlamentu) Anatolij Aksakow, cytowany przez agencję TASS, poinformował, że Rosja i Chiny chcą zintegrować wymianę swoich danych finansowych, żeby ominąć system SWIFT, od którego część rosyjskich banków odcięto w ramach sankcji za atak na Ukrainę.

– Aby znieść ryzyko związane z obsługą obrotu gospodarczego między Rosją i Chinami, konieczne jest nawiązanie interakcji między rosyjskim systemem przekazu informacji finansowych a chińskim. Wiem, że te prace są w toku – powiedział, dodając, że banki centralne obu państw już się tym zajmują.

Aksakow oświadczył też, że rosyjsko-chińskie obroty handlowe wzrosły w pierwszych dwóch miesiącach tego roku o ponad 40 proc. Dodał, że ten proces będzie kontynuowany.

SWIFT (Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) to globalny system wymiany informacji i rozliczeń finansowych z siedzibą w Belgii. Ułatwia szybkie płatności transgraniczne, zapewniając płynny przepływ handlu międzynarodowego i przesyłając biliony dolarów rocznie.

PAP/Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA