fbpx
wtorek, 10 września, 2024
Strona głównaŚwiat"Bild": Ławrow zawrócony w drodze do Pekinu

„Bild”: Ławrow zawrócony w drodze do Pekinu

Według niemieckiego dziennika „Bild”, samolot z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem udającym się z misją do Pekinu zawrócił nad Nowosybirskiem i poleciał do Moskwy. Rezygnacja z wizyty w Chinach zbiegła się w czasie z doniesieniami o deklaracjach Pekinu, że wojna w Ukrainie nie leży w interesie narodowym Państwa Środka. Jednocześnie Bank Centralny Federacji Rosyjskiej i Ludowy Bank Chin mają pracować nad integracją rosyjskich i chińskich systemów finansowych, z pominięciem globalnego systemu płatności międzybankowych SWIFT.

Według informacji gazety Ławrow miał w czwartek wylądować w Pekinie, jednakże w połowie lotu jego samolot zawrócił nad Nowosybirskiem (Syberia) i zamiast do Chin, pokonując 2800 kilometrów, wrócił na moskiewskie lotnisko Wnukowo.

W niedzielę brytyjski dziennik „Financial Times” napisał, powołując się na anonimowych amerykańskich urzędników, że Rosja zwróciła się do Chin z prośbą o sprzęt wojskowy, który miałby wspomóc jej inwazję na Ukrainę. Wcześniej pojawiły się informacje, że Chiny wiedziały o planowanej rosyjskiej agresji. Chiny zaprzeczyły tym informacjom, oskarżając USA o dezinformację i „oczernianie Chin”.

Artykuł „Financial Times” pojawił się w przeddzień spotkania wysokich rangą dyplomatów USA i Chin w Rzymie na temat działań w obliczu wojny na Ukrainie. Stany Zjednoczone ostrzegają Chiny, że ich ewentualne wsparcie dla Rosji może oznaczać dla nich konsekwencje gospodarcze.

W tym samym czasie ambasador Chin w USA Qin Gang opublikował na łamach „Washington Post” stanowisko Chin w obliczu napaści Rosji na Ukrainę, z którego wynika, że władze Państwa Środka nie miały pojęcia o planach Rosji. Jak zaznaczył w amerykańskim dzienniku dyplomata, wojna w Ukrainie nie leży w interesie narodowym państwa. „Gdyby Chiny wiedziały (…) zrobilibyśmy wszystko, żeby temu zapobiec” – napisał dla „Washington Post”.

Jednocześnie przewodniczący komisji rynków finansowych Dumy Państwowej (niższa izba rosyjskiej parlamentu) Anatolij Aksakow, cytowany przez agencję TASS, poinformował, że Rosja i Chiny chcą zintegrować wymianę swoich danych finansowych, żeby ominąć system SWIFT, od którego część rosyjskich banków odcięto w ramach sankcji za atak na Ukrainę.

– Aby znieść ryzyko związane z obsługą obrotu gospodarczego między Rosją i Chinami, konieczne jest nawiązanie interakcji między rosyjskim systemem przekazu informacji finansowych a chińskim. Wiem, że te prace są w toku – powiedział, dodając, że banki centralne obu państw już się tym zajmują.

Aksakow oświadczył też, że rosyjsko-chińskie obroty handlowe wzrosły w pierwszych dwóch miesiącach tego roku o ponad 40 proc. Dodał, że ten proces będzie kontynuowany.

SWIFT (Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) to globalny system wymiany informacji i rozliczeń finansowych z siedzibą w Belgii. Ułatwia szybkie płatności transgraniczne, zapewniając płynny przepływ handlu międzynarodowego i przesyłając biliony dolarów rocznie.

PAP/Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA