fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseLeasing dominującym źródłem finansowania polskich MŚP

Leasing dominującym źródłem finansowania polskich MŚP

Leasing jest najbardziej istotnym źródłem finansowania dla 63 proc. małych i średnich firm działających w Polsce – wynika z najnowszego badania, przeprowadzonego na zlecenie Komisji Europejskiej. Dla 56 proc. na drugim miejscu plasuje się odnawialna linia kredytowa, a trzecim (43 proc.) kredyt kupiecki.

Dopiero na kolejnych miejscach znalazły się inne kredyty udzielane firmom przez banki, które są ważne dla 36 proc. przedsiębiorców oraz dotacje (28 proc. firm).

Leasing zajmuje w Polsce najwyższą lokatę od pięciu lat, natomiast znaczenie dotacji zyskało w momencie pojawienia się pandemii COVID-19 w 2020 r. Warto tylko w tym miejscu przypomnieć, że podstawowymi i niewątpliwymi jego zaletami są: niska cena (tanie finansowanie), łatwość przyznania pieniędzy oraz nieskomplikowana procedura. Przede wszystkim te trzy zalety decydują o wysokiej popularności leasingu, zwłaszcza wśród małych i średnich przedsiębiorców.

Zainteresowanie kredytami słabnie

Wyniki przytoczonego wyżej badania SAFE pokazują metody zewnętrznego finansowania działalności firm w dwudziestu ośmiu krajach Unii Europejskiej. W 2021 roku, we wszystkich tych krajach, ponad 75 proc. firm wspierało się finansowaniem pozyskanym z zewnątrz. Jeśli chodzi o leasing, widać pewne różnice pomiędzy Polską i jeszcze kilkoma innymi krajami a częścią krajów zachodnich. Z leasingu najczęściej korzystały firmy działające w Polsce, Estonii, Finlandii, Szwecji, Niemczech i na Łotwie. Po kredyty bankowe natomiast najchętniej sięgały firmy belgijskie, francuskie i słoweńskie. Ogółem – tylko dla nieco ponad połowy europejskich firm z sektora MŚP, najważniejsze były linie kredytowe w rachunku. Leasing był już istotny dla 47 proc. europejskich firm.

Komisja Europejska zauważa w swoim raporcie, że znaczenie leasingu w latach 2014-2019 utrzymywało się w Europie na stabilnym poziomie. Można jednak zaobserwować trend trwający od 2015 roku – widać, że powoli, ale systematycznie spada używanie przez przedsiębiorców takich instrumentów finansowych jak linia kredytowa, kredyt w rachunku bieżącym, kupiecki oraz inne kredyty bankowe. Polska należy do nielicznych krajów, którego firmy finansowały się leasingiem w bardzo dużym stopniu, a wolumen leasingu przyrasta co roku dwucyfrowo.

Wzrośnie rola finansowania OZE

Polskie firmy, podobnie jak firmy z innych krajów unijnych, przeznaczają pozyskane środki na sfinansowanie pojazdów, maszyn i innych środków trwałych wykorzystywanych w prowadzonej działalności. Leasingodawcy przygotowują się już do finansowania na szerszą skalę inwestycji MŚP w różnego rodzaju instalacje pozwalające na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, na przykład w hydroelektrownie czy bardzo potrzebne magazyny energii.
– W najbliższych latach dodatkowo wzmocni się oczekiwanie ze strony klientów, kontrahentów czy międzynarodowych instytucji finansowych, aby realizowane inwestycje wspierały cele klimatyczne i w większym stopniu bazowały na energii pozyskiwanej ze źródeł odnawianych. Ten obszar już dziś należy adresować, jako jeden z priorytetów, którego realizacja zapewni rozwój przedsiębiorstwa w długim terminie – mówi Tomasz Sudaj, prezes ZPL.

Już dziś firmy leasingowe finansują instalacje fotowoltaiczne, ładowarki do samochodów elektrycznych i pojazdy ciężarowe, napędzane zarówno gazem jak i energią elektryczną. Przedmiotem leasingu mogą być także pompy ciepła, czy magazyny energii. Branża widzi także przestrzeń do wsparcia przez państwo tego segmentu rynku, oczywiście z udziałem „komponentu” w postaci leasingu.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA