fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetyka„Lech Kaczyński” zaopatrzy Polskę w gaz. Pomoże mu „Grażyna Gęsicka”

„Lech Kaczyński” zaopatrzy Polskę w gaz. Pomoże mu „Grażyna Gęsicka”

Politycy, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej będą patronami polskich gazowców budowanych w stoczniach Korei Południowej.

Prace przy „Lechu Kaczyńskim” są na zawansowanym etapie. Został już wyprowadzony z suchego doku i zwodowany. Teraz będą na nim instalowane zbiorniki do przewozu LNG, a później przejdzie próby morskie i gazowe. Oficjalne nadanie imienia jednostce ma nastąpić jesienią obecnego roku.

Gazowiec „Grażyna Gęsicka” jest we wcześniejszej fazie realizacji – położono pod nim stępkę.

Przy obydwu gazowcach inwestorem jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Statki wejdą do użytku w 2023 roku. PGNiG złożył zamówienie na osiem podobnych jednostek. Dwie kolejne mają być gotowe w 2024 roku, a cztery następne w 2025.

Wszystkie statki będą miały pojemność 174 tysięcy metrów sześciennych gazu ziemnego w stanie ciekłym, co odpowiada 100 milionom metrów sześciennych surowca w stanie gazowym.

PGNiG będzie długoterminowo czarterował jednostki od południowokoreańskich armatorów. Ponadto państwowe przedsiębiorstwo już zdecydowało się na krótkoterminowe wyczarterowanie trzech gazowców. Pomagają one w wykorzystaniu w pełni przepustowości portu w Świnoujściu.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA