Władze Sacramento twierdzą, że legalizacja marihuany znacznie poprawiła sytuację na rynku pracy oraz zapewniła znaczne wpływy do budżetu miasta.

Sprzedaż i konsumpcja konopi została zalegalizowana w Kalifornii cztery lata temu. Obecnie pracę w związanym z nią sektorze znajduje osiem tysięcy osób w samym mieście i 83 tysiące w całym stanie. Więcej ludzi pracuje w Sacramento tylko w jednostkach budżetowych oraz w gastronomii.

Roczne przychody podatkowe miasta z działalności związanych z marihuaną sięgają 20 milionów dolarów i regularnie rosną. Od momentu legalizacji nie zauważono wzrostu przestępczości. Nie spadła też wartość nieruchomości znajdujących się w pobliżu siedzib firm z branży konopnej. A ich liczba cały czas się zwiększa. W 2018 roku było 47 takich przedsiębiorstw, a teraz jest już 257. Ich łączne przychody sięgnęły w 2021 roku poziomu 820 milionów dolarów. Są to w większości bardzo małe biznesy, ale zdarzają się też większe jak Sacramento Natura, która rozwija swoje własne szklarnie i zatrudnia już 200 osób.

Obecne trendy mogą jednak wkrótce ulec załamaniu, bowiem aktualna produkcja trzykrotnie przewyższa popyt, więc ceny produktów z THC cały czas spadają.

sacbee.com

Poprzedni artykułPolskę czeka spowolnienie. Ile wyniesie nasz wzrost PKB?
Następny artykułAmazon rozpocznie dostarczanie przesyłek dronami jeszcze w tym roku