fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaBiznesLegislacyjny krok w tył. Niekorzystne zmiany dla przedsiębiorców rodzinnych

Legislacyjny krok w tył. Niekorzystne zmiany dla przedsiębiorców rodzinnych

Podczas kolejnych zmian ustawowych wycofano korzystne rozwiązania dla firm rodzinnych. Radość z dobrych, wypracowanych wcześniej przepisów trwała krótko.

5 października 2023 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego zawierająca przede wszystkim ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi oraz – niestety – niekorzystne rozwiązania dla przedsiębiorców, w tym przedsiębiorców rodzinnych.

Majowe ustalenia już nieaktualne?

W znowelizowanej ustawie o ustroju rolnym zapisano, że nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny lub inny podmiot wskazany w ustawie. Jeśli tak nie jest, to zgodę na nabycie nieruchomości musi każdorazowo wydać Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) – zauważają eksperci E&Y w swoim najnowszym opracowaniu na ten temat.

Jeszcze na początku roku wydawało się, że rząd Mateusza Morawieckiego wypracował wreszcie przepisy, które będą sprzyjać polskim przedsiębiorcom rodzinnym. Radość w środowisku firm duża. Udało się bowiem stworzyć dobre warunki do powoływania i działania tzw. fundacji rodzinnych. Miały one, w założeniu, pomóc przedsiębiorcom w efektywnym pomnażaniu majątku, a także w skuteczniejszej sukcesji ich firm.

Majowe zmiany ustawowe otworzyły także możliwość nabywania nieruchomości rolnych przez fundacje rodzinne od ich fundatora jak również od innych beneficjentów fundacji, będących osobami bliskimi fundatorowi lub samej fundacji.

Teraz nowe przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego znoszą ten przywilej, którego życie potrwało zaledwie kilka miesięcy. Nabycie przez beneficjenta fundacji rodzinnej (który nie jest rolnikiem indywidualnym) nieruchomości rolnej będzie możliwe dopiero po upływie pięciu lat od nabycia nieruchomości przez fundację. Na dodatek wymaga zgody KOWR, a nabywca ma obowiązek prowadzenia nabytej nieruchomości gospodarstwa rolnego przez co najmniej pięć lat od momentu nabycia.

Bardziej więc już chyba nie można było utrudnić życia przedsiębiorcom. Ustawodawca uzasadnił to w ten sposób, że wprowadzone niedawno uprzywilejowanie fundacji rodzinnych w stosunku do innych osób prawnych w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi „jest nieuzasadnione”.

Zdaniem ekspertów E&Y fundacja rodzinna miała ułatwić procesy sukcesji w rodzinie, pomiędzy osobami bliskimi. Dlatego naturalne wydawało się darowanie nieruchomości rolnej przez fundatora na rzecz fundacji, a następnie zapisanie w statucie, że taka nieruchomość trafi do beneficjenta fundacji (np. dziecka fundatora). Tak jednak nie będzie.

Zwiększenie uprawnień KOWR

E&Y zwraca także uwagę na to, że nowe przepisy uprawniają KOWR do pierwokupu akcji i udziałów w spółkach związanych z nieruchomościami rolnymi. Obecnie prawo to przysługuje również w stosunku do sprzedaży udziałów lub akcji w spółce dominującej, która posiada udziały lub akcje w spółce posiadającej nieruchomości rolne. Niewątpliwie wydłuży to transakcje, ponieważ wymaga zawarcia tzw. umowy warunkowej, zawiadomienia KOWR o zawartej umowie oraz upływu dwumiesięcznego terminu na wykonanie przez KOWR prawa pierwokupu. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa otrzymał także prawo do przeglądania ksiąg i dokumentów sprzedawanej spółki.

Wzmacnianie roli i pozycji państwowych agend i instytucji wobec przedsiębiorców prywatnych, którzy powinni być ostoją gospodarki wolnorynkowej (a nie centralnie i bezmyślnie sterowanej) to droga donikąd. Już w tzw. pandemii widać było, jak niektórzy politycy i ich środowiska potrafią potraktować przedsiębiorców. Oby nowemu rządowi, jakikolwiek on będzie, polscy przedsiębiorcy prywatni bardziej leżeli na sercu. Ich dorobek jest bowiem dorobkiem także całej gospodarki. A więc – nas wszystkich.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA