fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesLegislacyjny krok w tył. Niekorzystne zmiany dla przedsiębiorców rodzinnych

Legislacyjny krok w tył. Niekorzystne zmiany dla przedsiębiorców rodzinnych

Podczas kolejnych zmian ustawowych wycofano korzystne rozwiązania dla firm rodzinnych. Radość z dobrych, wypracowanych wcześniej przepisów trwała krótko.

5 października 2023 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego zawierająca przede wszystkim ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi oraz – niestety – niekorzystne rozwiązania dla przedsiębiorców, w tym przedsiębiorców rodzinnych.

Majowe ustalenia już nieaktualne?

W znowelizowanej ustawie o ustroju rolnym zapisano, że nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny lub inny podmiot wskazany w ustawie. Jeśli tak nie jest, to zgodę na nabycie nieruchomości musi każdorazowo wydać Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) – zauważają eksperci E&Y w swoim najnowszym opracowaniu na ten temat.

Jeszcze na początku roku wydawało się, że rząd Mateusza Morawieckiego wypracował wreszcie przepisy, które będą sprzyjać polskim przedsiębiorcom rodzinnym. Radość w środowisku firm duża. Udało się bowiem stworzyć dobre warunki do powoływania i działania tzw. fundacji rodzinnych. Miały one, w założeniu, pomóc przedsiębiorcom w efektywnym pomnażaniu majątku, a także w skuteczniejszej sukcesji ich firm.

Majowe zmiany ustawowe otworzyły także możliwość nabywania nieruchomości rolnych przez fundacje rodzinne od ich fundatora jak również od innych beneficjentów fundacji, będących osobami bliskimi fundatorowi lub samej fundacji.

Teraz nowe przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego znoszą ten przywilej, którego życie potrwało zaledwie kilka miesięcy. Nabycie przez beneficjenta fundacji rodzinnej (który nie jest rolnikiem indywidualnym) nieruchomości rolnej będzie możliwe dopiero po upływie pięciu lat od nabycia nieruchomości przez fundację. Na dodatek wymaga zgody KOWR, a nabywca ma obowiązek prowadzenia nabytej nieruchomości gospodarstwa rolnego przez co najmniej pięć lat od momentu nabycia.

Bardziej więc już chyba nie można było utrudnić życia przedsiębiorcom. Ustawodawca uzasadnił to w ten sposób, że wprowadzone niedawno uprzywilejowanie fundacji rodzinnych w stosunku do innych osób prawnych w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi „jest nieuzasadnione”.

Zdaniem ekspertów E&Y fundacja rodzinna miała ułatwić procesy sukcesji w rodzinie, pomiędzy osobami bliskimi. Dlatego naturalne wydawało się darowanie nieruchomości rolnej przez fundatora na rzecz fundacji, a następnie zapisanie w statucie, że taka nieruchomość trafi do beneficjenta fundacji (np. dziecka fundatora). Tak jednak nie będzie.

Zwiększenie uprawnień KOWR

E&Y zwraca także uwagę na to, że nowe przepisy uprawniają KOWR do pierwokupu akcji i udziałów w spółkach związanych z nieruchomościami rolnymi. Obecnie prawo to przysługuje również w stosunku do sprzedaży udziałów lub akcji w spółce dominującej, która posiada udziały lub akcje w spółce posiadającej nieruchomości rolne. Niewątpliwie wydłuży to transakcje, ponieważ wymaga zawarcia tzw. umowy warunkowej, zawiadomienia KOWR o zawartej umowie oraz upływu dwumiesięcznego terminu na wykonanie przez KOWR prawa pierwokupu. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa otrzymał także prawo do przeglądania ksiąg i dokumentów sprzedawanej spółki.

Wzmacnianie roli i pozycji państwowych agend i instytucji wobec przedsiębiorców prywatnych, którzy powinni być ostoją gospodarki wolnorynkowej (a nie centralnie i bezmyślnie sterowanej) to droga donikąd. Już w tzw. pandemii widać było, jak niektórzy politycy i ich środowiska potrafią potraktować przedsiębiorców. Oby nowemu rządowi, jakikolwiek on będzie, polscy przedsiębiorcy prywatni bardziej leżeli na sercu. Ich dorobek jest bowiem dorobkiem także całej gospodarki. A więc – nas wszystkich.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Drobni przedsiębiorcy mają coraz więcej długów i próbują je restrukturyzować

Nawet nie upadłości firm, bo na ich miejsce wciąż powstają nowe, ale rosnąca niewypłacalność przedsiębiorców (a nawet całych sektorów) i prowadzone restrukturyzacje powinny stać się sygnałem alarmowym dla gospodarczych decydentów.
2 MIN CZYTANIA