fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaZdrowieLekarze będą przepisywać palaczom… e-papierosy!

Lekarze będą przepisywać palaczom… e-papierosy!

Lekarze w Wielkiej Brytanii będą mogli przepisywać e-papierosy pacjentom, którzy chcą rzucić palenie tradycyjnego tytoniu.

Brytyjska Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) przedstawiła wytyczne, pozwalające na stosowanie takich metod. Teraz producenci e-papierosów mogą zgłosić swoje produkty do tej instytucji. Aby zostały one zatwierdzone muszą przejść drogę certyfikacji jak wszystkie dostępne lekarstwa.

Jeżeli tak się stanie, to Wielka Brytania będzie pierwszym państwem świata, który nada taki status e-papierosom.

Linda Bauld, z katedry zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Edynburgu twierdzi, że to doskonała wiadomość. Jej zdaniem ok. 1/3 palaczy nie wypróbował jeszcze e-papierosów. A mogą one być krokiem na drodze do wyjścia z tego nałogu.

Naukowcy przyznają, że e-papierosy nie są wolne od szkodliwych efektów ich używania. Stanowią jednak zdecydowanie mniejsze zagrożenie dla zdrowia niż zwykły tytoń.

Wartość sprzedaży tradycyjnych papierosów w Wielkiej Brytanii ma sięgnąć w tym roku poziomu niespełna 16 mld USD, podczas gdy e-papierosów 3,4 mld USD.

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA