fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaZdrowieLekarze będą przepisywać palaczom… e-papierosy!

Lekarze będą przepisywać palaczom… e-papierosy!

Lekarze w Wielkiej Brytanii będą mogli przepisywać e-papierosy pacjentom, którzy chcą rzucić palenie tradycyjnego tytoniu.

Brytyjska Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) przedstawiła wytyczne, pozwalające na stosowanie takich metod. Teraz producenci e-papierosów mogą zgłosić swoje produkty do tej instytucji. Aby zostały one zatwierdzone muszą przejść drogę certyfikacji jak wszystkie dostępne lekarstwa.

Jeżeli tak się stanie, to Wielka Brytania będzie pierwszym państwem świata, który nada taki status e-papierosom.

Linda Bauld, z katedry zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Edynburgu twierdzi, że to doskonała wiadomość. Jej zdaniem ok. 1/3 palaczy nie wypróbował jeszcze e-papierosów. A mogą one być krokiem na drodze do wyjścia z tego nałogu.

Naukowcy przyznają, że e-papierosy nie są wolne od szkodliwych efektów ich używania. Stanowią jednak zdecydowanie mniejsze zagrożenie dla zdrowia niż zwykły tytoń.

Wartość sprzedaży tradycyjnych papierosów w Wielkiej Brytanii ma sięgnąć w tym roku poziomu niespełna 16 mld USD, podczas gdy e-papierosów 3,4 mld USD.

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Samobójstwo – autodestrukcja, desperacja czy może… moda? [WYWIAD]

W ostatnich latach obserwujemy skokowy wzrost liczby samobójstw dokonywanych przez dzieci wchodzące w wiek dojrzewania. Rozmawiamy o tym z Magdaleną Zorić, autorką i koordynatorką projektu edukacyjno-społecznego „Śmierć oczami dziecka: żałoba – temat tabu – STOP SAMOBÓJSTWOM”.
5 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA