fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaHistoria„Lekarze od zabijania. Medyczna gwardia Hitlera”

„Lekarze od zabijania. Medyczna gwardia Hitlera” [RECENZJA]

W 2023 r ukazała się książka Joanny Lamparskiej „Lekarze od zabijania. Medyczna gwardia Hitlera”. Książka niebywała, poświęcona „legionowi śmierci” – bo tylko tak można nazwać 300 lekarzy, którzy w niemieckich obozach koncentracyjnych dokonywali eksperymentów pseudomedycznych i wysyłali ludzi na śmierć.

Wstrząsającą książkę Joanny Lamparskiej przypominamy w szczególnym czasie: minęła właśnie 79. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie Niemcy wymordowali ponad milion więźniów. Pomysł na napisanie „Lekarzy od zabijania” powstał w głowie pisarki podczas śledztwa w sprawie pewnego tajemniczego laboratorium i nieznanych losów zbrodniarza w fartuchu, doktora Josefa Mengele. Autorka w 2018 r. wpadła na trop laboratorium medycznego z czasów II wojny światowej – o tym traktuje książka „Imperium małych piekieł” przedstawiająca to właśnie śledztwo. Napomknąć jednak trzeba, że śledztwo w niej opisane ściśle związane jest właśnie z „aniołem śmierci” – Josefem Mengele, który po ucieczce z obozu Auschwitz-Birkenau, od 18 stycznia 1945 r. przebywał w filiach obozu Gross Rosen na Dolnym Śląsku i – podobnie jak w Auschwitz – nadal dokonywał tam eksperymentów medycznych oraz przeprowadzał selekcje. Co więcej, niemiecki zwyrodnialec w AL Klein-Schönau (Sieniawka, filia Gross Rosen) kazał założyć w marcu 1945 r. izbę porodową dla więźniarek…

Jak się okazuje takich „aniołów śmierci” dokonujących eksperymentów pseudomedycznych i selekcji w obozach koncentracyjnych było 300. I o nich jest najnowsza książka Joanny Lamparskiej.

Więzień Dachau, eksperyment w komorze ciśnieniowej/BMJ/Wikimedia Commons

Jak bardzo można się odczłowieczyć w imię wyższości rasy aryjskiej nad innymi rasami i w imię „tysiącletniej Rzeszy”? A do ślepej wiary w Hitlera, w przypadku bestii w białych fartuchach, dochodziła jeszcze niewyobrażalna, odrażająca wręcz chciwość: „Willy Jobst zagarnia złoto, Karl Babor robi podobne interesy, doktor z Majdanka nie zostaje w tyle. Więźniowie pracujący w krematorium mówią, że sympatyczny okularnik po egzekucjach wykonuje sekcje zwłok. Uczy się? Doszkala? Nie. W przewodach pokarmowych ofiar szuka kosztowności, które mogli połknąć podczas aresztowania. Cementowy stół sekcyjny stoi w pokoju obok łazienki szefa krematorium”.

Medyczny „legion śmierci” Adolfa Hitlera liczył kilkuset lekarzy. Spokojni i uporządkowani Niemcy okazali się w obozach koncentracyjnych bestiami, potworami i zwyrodnialcami. Byli nimi wykształceni i eleganccy ludzie z dobrymi manierami, powołani do tego, by ratować zdrowie i życie ludzi – zgodnie z przysięgą Hipokratesa. Specjaliści, którzy w innych, niewojennych czasach z pewnością prowadziliby zwykłą praktykę lekarską w jakichś spokojnych niemieckich miasteczkach, stali się zaprzeczeniem zawodu lekarza, czy też – innymi słowy – jego odwrotnością, niczym w satanistycznej sekcie.

Eksperymenty związane z hipotermią/BMJ/Wikimedia Commons

Joanna Lamparska przyglądając się życiu lekarzy SS zadaje niewygodne pytania: jak można przytulać własnego syna, jeśli przed chwilą zabiło się czyjąś córkę? Jak sypiał selekcjoner, który właśnie wysłał do komory gazowej kilkaset dzieci? Co czuł lekarz-morderca, gdy patrzył na wijące się z bólu kobiety, ofiary swoich eksperymentów? Dokąd szedł po „zabiegu” i czy smakował mu obiad? Autorka słucha ostatnich słów morderców stojących pod stryczkiem. Obserwuje ucieczkę oprawców przez Gross-Rosen – zapomniany obóz koncentracyjny na Dolnym Śląsku. Książka z pewnością powinna być przetłumaczona na język niemiecki i wręczona Ursuli von der Leyen, która właśnie (jak czytam) rozmywa prawdę o Auschwitz… nie pierwszy to raz i nie ostatni. Tym bardziej my Polacy, jako Naród, powinniśmy czuwać, dbać o prawdę i edukować (zwłaszcza) Niemców. A do tego przyczynia się właśnie książka J. Lamparskiej „Lekarze od zabijania. Medyczna gwardia Hitlera”.

Swoją drogą przypomina mi się spotkanie z niedawno zmarłą Wandą Półtawską – ofiarą niemieckich eksperymentów pseudomedycznych. Kilka lat temu Pani Półtawska podczas wywiadu wspominała także o psychicznym okaleczeniu jej koleżanek, ofiar medycznej gwardii Hitlera, które po wojnie żyły w samotności – jakby w zamknięciu czy w ukryciu – nie potrafiąc nawiązać normalnych relacji z mężczyznami. Nie mogły już wyjść za mąż i założyć rodziny.

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Tajemniczy filantrop i pierwsze zimowe wejście na Everest

44 lata temu polska wyprawa jako pierwsza na świecie zdobyła Mount Everest zimą. Mało kto wie, że wyprawa na najwyższą górę świata była możliwa dzięki nieoczekiwanej pomocy tajemniczego sponsora, którym okazał się zasłużony weteran 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.
5 MIN CZYTANIA

Szpieg, który zapobiegł III wojnie światowej?

Mija 20. rocznica śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego, który jako wysoki oficer PRL podjął w latach 70. XX w. (pod pseudonimem Jack Strong) współpracę z CIA. Zdaniem wielu historyków ujawnienie sowieckich planów agresji na Zachód mogło uchronić świat przed III wojną światową.
4 MIN CZYTANIA

Tłusty czwartek, czyli comber

Dzisiaj tłusty czwartek, czyli ostatni czwartek przed wielkim postem, który w polskiej tradycji nieodłącznie kojarzy się z jedzeniem pączków. Jak się okazuje korzenie tłustego czwartku sięgają zamierzchłych czasów i nie zawsze kojarzony był z pączkami. Skąd wziął się zwyczaj objadania się słodkościami?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

„Sztuka i wiara” w Instytucie Cervantesa w Krakowie

29 lutego o godzinie 18 w Instytucie Cervantesa w Krakowie odbędzie się spotkanie autorskie ks. prof. Andrzeja Witko pt: „Sztuka i wiara. Programy ikonograficzne w Sewilli w XVII i XVIII stuleciu”.

2 MIN CZYTANIA

Milczące pokolenie [WYWIAD]

O tym, jak czas pandemii wpłynął na zaburzenia mowy i rozwoju dzieci, o ich uzależnieniu od smartfonów i o tym, że do gabinetów specjalistów trafia coraz więcej dzieci z objawami przypominającymi te ze spektrum autyzmu – rozmawiamy z Agnieszką Szumiec, pedagogiem i logopedą.
9 MIN CZYTANIA

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA