fbpx
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaHistoria„Lekarze od zabijania. Medyczna gwardia Hitlera”

„Lekarze od zabijania. Medyczna gwardia Hitlera” [RECENZJA]

W 2023 r ukazała się książka Joanny Lamparskiej „Lekarze od zabijania. Medyczna gwardia Hitlera”. Książka niebywała, poświęcona „legionowi śmierci” – bo tylko tak można nazwać 300 lekarzy, którzy w niemieckich obozach koncentracyjnych dokonywali eksperymentów pseudomedycznych i wysyłali ludzi na śmierć.

Wstrząsającą książkę Joanny Lamparskiej przypominamy w szczególnym czasie: minęła właśnie 79. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie Niemcy wymordowali ponad milion więźniów. Pomysł na napisanie „Lekarzy od zabijania” powstał w głowie pisarki podczas śledztwa w sprawie pewnego tajemniczego laboratorium i nieznanych losów zbrodniarza w fartuchu, doktora Josefa Mengele. Autorka w 2018 r. wpadła na trop laboratorium medycznego z czasów II wojny światowej – o tym traktuje książka „Imperium małych piekieł” przedstawiająca to właśnie śledztwo. Napomknąć jednak trzeba, że śledztwo w niej opisane ściśle związane jest właśnie z „aniołem śmierci” – Josefem Mengele, który po ucieczce z obozu Auschwitz-Birkenau, od 18 stycznia 1945 r. przebywał w filiach obozu Gross Rosen na Dolnym Śląsku i – podobnie jak w Auschwitz – nadal dokonywał tam eksperymentów medycznych oraz przeprowadzał selekcje. Co więcej, niemiecki zwyrodnialec w AL Klein-Schönau (Sieniawka, filia Gross Rosen) kazał założyć w marcu 1945 r. izbę porodową dla więźniarek…

Jak się okazuje takich „aniołów śmierci” dokonujących eksperymentów pseudomedycznych i selekcji w obozach koncentracyjnych było 300. I o nich jest najnowsza książka Joanny Lamparskiej.

Więzień Dachau, eksperyment w komorze ciśnieniowej/BMJ/Wikimedia Commons

Jak bardzo można się odczłowieczyć w imię wyższości rasy aryjskiej nad innymi rasami i w imię „tysiącletniej Rzeszy”? A do ślepej wiary w Hitlera, w przypadku bestii w białych fartuchach, dochodziła jeszcze niewyobrażalna, odrażająca wręcz chciwość: „Willy Jobst zagarnia złoto, Karl Babor robi podobne interesy, doktor z Majdanka nie zostaje w tyle. Więźniowie pracujący w krematorium mówią, że sympatyczny okularnik po egzekucjach wykonuje sekcje zwłok. Uczy się? Doszkala? Nie. W przewodach pokarmowych ofiar szuka kosztowności, które mogli połknąć podczas aresztowania. Cementowy stół sekcyjny stoi w pokoju obok łazienki szefa krematorium”.

Medyczny „legion śmierci” Adolfa Hitlera liczył kilkuset lekarzy. Spokojni i uporządkowani Niemcy okazali się w obozach koncentracyjnych bestiami, potworami i zwyrodnialcami. Byli nimi wykształceni i eleganccy ludzie z dobrymi manierami, powołani do tego, by ratować zdrowie i życie ludzi – zgodnie z przysięgą Hipokratesa. Specjaliści, którzy w innych, niewojennych czasach z pewnością prowadziliby zwykłą praktykę lekarską w jakichś spokojnych niemieckich miasteczkach, stali się zaprzeczeniem zawodu lekarza, czy też – innymi słowy – jego odwrotnością, niczym w satanistycznej sekcie.

Eksperymenty związane z hipotermią/BMJ/Wikimedia Commons

Joanna Lamparska przyglądając się życiu lekarzy SS zadaje niewygodne pytania: jak można przytulać własnego syna, jeśli przed chwilą zabiło się czyjąś córkę? Jak sypiał selekcjoner, który właśnie wysłał do komory gazowej kilkaset dzieci? Co czuł lekarz-morderca, gdy patrzył na wijące się z bólu kobiety, ofiary swoich eksperymentów? Dokąd szedł po „zabiegu” i czy smakował mu obiad? Autorka słucha ostatnich słów morderców stojących pod stryczkiem. Obserwuje ucieczkę oprawców przez Gross-Rosen – zapomniany obóz koncentracyjny na Dolnym Śląsku. Książka z pewnością powinna być przetłumaczona na język niemiecki i wręczona Ursuli von der Leyen, która właśnie (jak czytam) rozmywa prawdę o Auschwitz… nie pierwszy to raz i nie ostatni. Tym bardziej my Polacy, jako Naród, powinniśmy czuwać, dbać o prawdę i edukować (zwłaszcza) Niemców. A do tego przyczynia się właśnie książka J. Lamparskiej „Lekarze od zabijania. Medyczna gwardia Hitlera”.

Swoją drogą przypomina mi się spotkanie z niedawno zmarłą Wandą Półtawską – ofiarą niemieckich eksperymentów pseudomedycznych. Kilka lat temu Pani Półtawska podczas wywiadu wspominała także o psychicznym okaleczeniu jej koleżanek, ofiar medycznej gwardii Hitlera, które po wojnie żyły w samotności – jakby w zamknięciu czy w ukryciu – nie potrafiąc nawiązać normalnych relacji z mężczyznami. Nie mogły już wyjść za mąż i założyć rodziny.

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 63 dni bohaterskiej walki w liczbach

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie – największe zbrojne powstanie przeciwko niemieckiemu okupantowi w Europie. Na słabo uzbrojonych powstańców Niemcy wysłali ponad 50 tys. świetnie wyposażonych żołnierzy Wermachtu, SS i jednostek kolaborujących. Danina krwi naszych przodków pragnących niepodległości i barbarzyństwo Niemców ciągle przyprawiają o dreszcze.
5 MIN CZYTANIA

Pamięć i przestroga: Konfederacja targowicka, czyli krótka historia zdrady

Miesiąc maj większości Polaków kojarzy się z rocznicą uchwalenia Konstytucji w 1791 r., rokrocznie uroczyście obchodzoną w naszym kraju. Jednak maj to także (niestety) miesiąc, w którym część zaprzedanej magnaterii zawiązała konfederację targowicką, która do dziś jest synonimem zaprzedania i hańby. Historię zdrady narodowej doskonale opisał przedwojenny historyk Władysław Smoleński w dziele „Konfederacja targowicka”.
4 MIN CZYTANIA

Męczennik, który sam domagał się, by zostać patronem Polski

16 maja w sanktuarium w Strachocinie uroczyście obchodzony jest odpust św. Andrzeja Boboli w rocznicę jego okrutnej śmierci, jaką odniósł z rąk Kozaków w 1657 r. Męczennik jest prawdopodobni jedynym świętym, który... sam domagał się, by zostać patronem Polski.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 63 dni bohaterskiej walki w liczbach

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie – największe zbrojne powstanie przeciwko niemieckiemu okupantowi w Europie. Na słabo uzbrojonych powstańców Niemcy wysłali ponad 50 tys. świetnie wyposażonych żołnierzy Wermachtu, SS i jednostek kolaborujących. Danina krwi naszych przodków pragnących niepodległości i barbarzyństwo Niemców ciągle przyprawiają o dreszcze.
5 MIN CZYTANIA

Groźne i majestatyczne „Pejzaże Tatrzańskie” [WYWIAD]

Z ks. Zbigniewem Pytlem, autorem albumu „Pejzaże Tatrzańskie. Zima”, rozmawiamy o jego twórczości oraz promowaniu literatury, kultury i sztuki związanej z regionem Tatr.
4 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA