fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaPodatkiLewica chce obniżyć VAT do 15 procent!

Lewica chce obniżyć VAT do 15 procent!

Posłowie Lewicy przedstawili projekt ustawy, zgodnie z którym podstawowa stawka podatku VAT ma zostać obniżona z 23 proc. do 15 proc.

Zgodnie z projektem ustawy proponuje się obniżenie podstawowej stawki podatku VAT od 1 lipca br. do 20 proc., a następnie co roku o jeden punkt procentowy. Ostatecznie od 2027 r. podstawowa stawka tego podatku miałaby mieć wysokość 15 proc., czyli tyle ile dopuszcza Unia Europejska.

Zmiana ma kosztować budżet państwa ok. 20 mld zł w ciągu 8 lat.

W uzasadnieniu do projektu posłowie Lewicy argumentują, że „obniżenie podatku VAT spowoduje spadek cen wszystkich towarów i usług ze względu na bezpośredni efekt spadku stawki opodatkowania większości z nich oraz spadek kosztów produkcji pozostałych towarów i świadczenia pozostałych usług. W każdym roku odnotowane zostanie zmniejszone przeciętne opodatkowanie sprzedaży towarów i usług, co wpłynie pozytywnie na budżety gospodarstw domowych”. Ponadto „wejście w życie proponowanego projektu ustawy pozytywnie wpłynie na działalność mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców”.

Zdaniem projektodawców aktualny podatek VAT „jest niesprawiedliwy i nieefektywny. Wysoka stawka podstawowa była uzasadniana recesją wywołaną przez skutki globalnego kryzysu gospodarczego, a później kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Po ustąpieniu skutków wymienionych kryzysów ustawodawca nie cofnął czasowych rozwiązań. Co więcej, w obliczu podwyższonej inflacji oraz w warunkach zwiększonych przychodów budżetowych z tytułu podatku VAT, ustawodawca nadal nie zmienił regulacji. Wnioskodawcy stoją na stanowisku, że obniżka podatku od towarów i usług jest konieczną zmianą z punktu widzenia obrotu gospodarczego, równowagi fiskalnej oraz budżetów gospodarstw domowych”.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Zwrot za dojazd i nocleg pracownika będzie kosztem

Pracodawca, który pracownikom zdalnym zwraca wydatki za dojazd do biura i nocleg może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest, aby były spełnione ustawowe warunki rozliczania ponoszonych kwot w kosztach.
3 MIN CZYTANIA

Kroplówka dla mikroprzedsiębiorców

Forsowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wakacje od ZUS dla mikroprzedsiebiorców mogą realnie pomóc najmniejszym firmom w kraju, a dodatkowo nie są nadmiernym obciążeniem dla budżetu. Wciąż jednak jest to tylko doraźna pomoc w czasach, które wymagają rozwiązań systemowych.
4 MIN CZYTANIA

Dochody spółki cywilnej w fundacji rodzinnej pozbawią preferencji

Przystąpienie przez fundację rodzinną do spółki cywilnej wykracza poza zakres ustawy o fundacji rodzinnej. To oznacza utratę preferencji dla fundacji i bez znaczenia jest rodzaj działalności wykonywanej przez spółkę cywilną.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

ABW zaaresztowała książki wydawnictwa 3DOM!

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zrobili nalot na siedzibę wydawnictwa 3DOM w Częstochowie, dom właściciela Tomasza Stali i jego działkę letniskową, konfiskując nakłady kilku książek.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wydobycie węgla

Rok 2023 był absolutnie rekordowy, jeśli chodzi o wzrosty wydobycia i konsumpcji węgla na świecie – głównie za sprawą państw azjatyckich, czyli tam, gdzie jest prawdziwy rozwój.
2 MIN CZYTANIA