fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatLewica przejmuje Amerykę Południową

Lewica przejmuje Amerykę Południową

Prezydenci Kolumbii i Wenezueli wznowili relacje między swoimi państwami i zapowiadają zacieśnienie wzajemnej współpracy.

Rozmowa Nicolasa Maduro i Gustavo Petro była pierwszym spotkaniem prezydentów Wenezueli i Kolumbii od sześciu lat. To, że do niej doszło, wynika z bliskości ideologicznej obydwu lewicowych polityków. Przez ostatnie cztery lata oficjalne relacje między państwami były zawieszone, co zmieniło się po objęciu władzy w Kolumbii przez Petro kilka miesięcy temu.

Przywódcy tych południowoamerykańskich krajów zapowiadają „całkowitą integrację” swoich gospodarek oraz szeroką współpracę handlową.

Ponadto mają koordynować swoje działania w kwestach bezpieczeństwa związanego głównie ze wspólną walką z kartelami narkotykowymi. Będą też razem koordynować ekologiczne inicjatywy, takie jak np. przeciwdziałanie wycince drzew w Amazonii.

Socjalistyczne rządy Nicolasa Maduro i jego poprzednika Hugo Chaveza w Wenezueli doprowadziły ten kraj do zapaści gospodarczej. Głównie z powodu trudnych warunków do życia wyjechało z niego w ostatnich latach ponad 7 milionów obywateli. Z tego ponad 2 miliony przebywa obecnie właśnie w Kolumbii.

time.news, unhcr.org

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA