fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatLewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.

Kilka dni temu wizytę w Danii złożył Erica Ciotti, szef francuskich Republikanów. Spotkał się z duńskim ministrem ds. migracji Kaare Dybvadem, z którym rozmawiał na temat sposobów na radzenie sobie z nadmiernym napływem uchodźców. Podobne kwestie poruszała miesiąc wcześniej premier Danii Mette Frederiksen z jej szwedzkim odpowiednikiem, Ulfem Kristerssonem.

Danię odwiedziła też w drugiej połowie maja Susanne Raab, austriacka minister ds. migracji z konserwatywnej Partii Ludowej. Interesowały ją głównie rozwiązania socjalne, z których mogą korzystać migranci w Danii.

W Danii obowiązują jedne z najbardziej antyimigranckich przepisów w Unii Europejskiej. Przewidują one m.in. możliwość przyznania świadczeń socjalnych osobom nieznającym języka duńskiego tylko w przypadku, gdy pracują. Ponadto w ubiegłym roku wprowadzono ustawę, zgodnie z którą osoby które przybyły do Danii i ubiegają się o azyl w tym kraju są wywożone za granice i tam oczekują na decyzję w tej kwestii. Rozwiązania te spotkały się z krytyką ze strony Unii Europejskiej i ONZ.

Duński minister ds. migracji Kaare Dybvad zwraca uwagę na fakt, iż to klasa robotnicza najwięcej traci na napływie migrantów. Socjaldemokrata twierdzi, że pracujący za niższe stawki obcokrajowcy zabierają miejsca pracy rodzimym robotnikom.

lemonde.fr, euractiv.com, thestoriest.com, theguardian.com, BBC
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA