fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaŚwiatLewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.

Kilka dni temu wizytę w Danii złożył Erica Ciotti, szef francuskich Republikanów. Spotkał się z duńskim ministrem ds. migracji Kaare Dybvadem, z którym rozmawiał na temat sposobów na radzenie sobie z nadmiernym napływem uchodźców. Podobne kwestie poruszała miesiąc wcześniej premier Danii Mette Frederiksen z jej szwedzkim odpowiednikiem, Ulfem Kristerssonem.

Danię odwiedziła też w drugiej połowie maja Susanne Raab, austriacka minister ds. migracji z konserwatywnej Partii Ludowej. Interesowały ją głównie rozwiązania socjalne, z których mogą korzystać migranci w Danii.

W Danii obowiązują jedne z najbardziej antyimigranckich przepisów w Unii Europejskiej. Przewidują one m.in. możliwość przyznania świadczeń socjalnych osobom nieznającym języka duńskiego tylko w przypadku, gdy pracują. Ponadto w ubiegłym roku wprowadzono ustawę, zgodnie z którą osoby które przybyły do Danii i ubiegają się o azyl w tym kraju są wywożone za granice i tam oczekują na decyzję w tej kwestii. Rozwiązania te spotkały się z krytyką ze strony Unii Europejskiej i ONZ.

Duński minister ds. migracji Kaare Dybvad zwraca uwagę na fakt, iż to klasa robotnicza najwięcej traci na napływie migrantów. Socjaldemokrata twierdzi, że pracujący za niższe stawki obcokrajowcy zabierają miejsca pracy rodzimym robotnikom.

lemonde.fr, euractiv.com, thestoriest.com, theguardian.com, BBC
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA