fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesLiban, państwo upadłe

Liban, państwo upadłe

Do niedawna Liban był powszechnie nazywany „Szwajcarią Bliskiego Wschodu”. Teraz prezydent kraju pogrążonego w kryzysie zapowiada iż jego odbudowa może zająć sześć lub siedem lat.

Prezydent Michel Aoun przyznaje, że jego państwo czeka trudny okres.

W 2019 roku stało się jasne, że sytuacja Libanu jest trudna. W wyniku nieodpowiedzialnej polityki monetarnej kraj popadł w spiralę zadłużenia. Nałożyły się na to społeczne protesty przeciwko niskiej jakości usług publicznych i wprowadzaniu kolejnych podatków. Trudną sytuację spotęgował koronawirus oraz potężne zniszczenia po eksplozji składu z chemikaliami z 2020 roku w bejruckim porcie.

Dług publiczny Libanu sięga obecnie 98 miliardów dolarów co oznacza, że stanowi ponad 170 procent krajowego PKB i jest jednym z najwyższych wśród państw całego świata. Jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19 bezrobocie wynosiło 25 procent. Władze zwróciły się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o pomoc w wysokości 10 miliardów, która nie została jeszcze przyznana. Rząd szacuje, że do opanowania obecnej trudnej sytuacji, potrzebuje 12 do 15 miliardów dolarów. Inflacja sięga 174 procent i utrzymuje się na trzycyfrowym poziomie od ponad roku.

thenationalnews.com, bbc.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA