fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaŚwiatLibertarianin wywróci stolik klasy politycznej w… Argentynie

Libertarianin wywróci stolik klasy politycznej w… Argentynie

Kandydat radykalnej prawicy Javier Milei wygrał prawybory prezydenckie w Argentynie, co stawia go w uprzywilejowanej pozycji przed zaplanowaną na październik właściwą elekcją.

Z uczestnictwa w kolejnych wyborach na stanowisko głowy państwa zrezygnowali obecny prezydent Argentyny oraz dwóch poprzednich. Niespodziewanym faworytem stał się Javier Milei, ekonomista o radykalnych, wolnorynkowych poglądach.

Libertarianie przejmą władzę?

Javier Milei zdobył ponad 30 procent głosów, czyli najwięcej ze wszystkich kandydatów w prawyborach na prezydenta Argentyny. Tym samym otwiera mu to drogę i daje dużą szansę na zwycięstwo we właściwej elekcji, która wraz z wyborami parlamentarnymi ma się odbyć pod koniec października. Nawet jeżeli nie uda mu się zdobyć tego stanowiska, to jego Partia Libertariańska stanie się na pewno wkrótce ważną siłą we władzach ustawodawczych.

Javier Milei jest znanym w Argentynie z wystąpień medialnych ekonomistą, deklarującym się jako zwolennik Austriackiej Szkoły Ekonomii. W swojej retoryce używa agresywnego języka, nazywając obecną klasę polityczną „rabusiami” żerującymi na pieniądzach podatników. Zapowiada, że po przejęciu władzy „wysadzi w powietrze” obowiązujące status quo.

Czy wolny rynek jest receptą na problemy Argentyny?

Zdaniem Milei państwo i jego instytucje są źródłem wielu problem, dlatego należy znacznie ograniczyć sektor publiczny i radykalnie zmniejszyć liczbę ministerstw oraz programów socjalnych czy tzw. przywilejów pracowniczych. Jednocześnie opowiada się m.in. za radykalizacją prawa aborcyjnego.

Postulaty Milei trafiają na podatny grunt, ponieważ Argentyna od dekad jest trawiona przez polityczne i gospodarcze kryzysy. Władza w kraju przechodzi między lewicowymi peronistami a umiarkowaną centroprawicą. Obecnie inflacja sięga poziomu 117 procent, a bezrobocie 7 procent.

Reuter

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA