fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatLibertariański prezydent Argentyny zapowiada gospodarczą „terapię szokową”

Libertariański prezydent Argentyny zapowiada gospodarczą „terapię szokową”

Nowy prezydent Argentyny Javier Milei w swoim pierwszym przemówieniu po formalnym objęciu urzędu obiecał wprowadzić w kraju gospodarczy „wstrząs”. Ostrzegł Argentyńczyków, że „nie ma pieniędzy” i ponownie zaapelował o program rygorystycznych środków oszczędnościowych.

Prezydent Milei oznajmił, że cofnie „dekady dekadencji” poprzez głębokie cięcia wydatków, mające na celu zmniejszenie ogromnego długu publicznego i obniżenie inflacji, która obecnie przekracza 140 proc. – Nie ma alternatywy dla polityki oszczędnościowej i nie ma alternatywy dla terapii szokowej – stwierdził Milei. – Wiemy, że w krótkiej perspektywie sytuacja się pogorszy. Ale potem zobaczymy owoce naszych wysiłków – podkreślił.

Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego gospodarka Argentyny znajduje się w głębokiej recesji. Kurs peso boryka się z ciągłymi spadkami, a poziom ubóstwa wzrósł do 40 proc.

Argentyński ekonomista o libertariańskich poglądach odniósł niespodziewane zwycięstwo wyborcze w wyborach w listopadzie, obiecując radykalną naprawę upadającej gospodarki kraju.

Javier Milei opowiada się także za ograniczaniem prawa do aborcji, liberalizacją przepisów dotyczących broni i jest sceptyczny wobec wpływu człowieka na zmiany klimatyczne. Często porównywany jest do Donalda Trumpa.

Likwidacja połowy ministerstw

Podczas kampanii Milei zapowiedział zastąpienie waluty Argentyny dolarem i likwidację banku centralnego kraju wraz z szeregiem departamentów rządowych. Po kilku godzinach od rozpoczęcia swojej pracy podpisał dekret o zmniejszeniu liczby departamentów z 18 do dziewięciu, co zapowiadał w wyborach.

Prezydent Milei prawdopodobnie spotka się z opozycją w Kongresie Argentyny, gdzie koalicja małych partii prawicowych i libertariańskich, na której czele stoi, jest w mniejszości.

Wśród gości ceremonii zaprzysiężenia nowego prezydenta był prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który spotkał się z kilkoma przywódcami Ameryki Łacińskiej chcąc zwiększyć globalne poparcie dla swego kraju. Obecny był także prezydent Węgier Viktor Orban, do którego Javier Milei także jest porównywany.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA