fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaInwestycjeLiczba inwestycji w PSI rośnie

Liczba inwestycji w PSI rośnie

W ubiegłym roku liczba nowych projektów w Polskiej Strefie Inwestycji wzrosła o 20 proc. Wzrósł też udział małych i średnich firm w tych inwestycjach.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii podało, że w sumie w 2023 r. w Polskiej Strefie Inwestycji zrealizowano 536 nowych inwestycji o deklarowanej wartości 18,3 mld złotych. Dzięki temu powstało 7,2 tys. miejsc pracy.

Ubiegłoroczny wynik jest lepszy od rezultatu z roku 2022, kiedy to w PSI zrealizowano o 20 proc. projektów mniej. Co istotne, zwiększył się też udział projektów z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw – z 56 proc. w 2022 r. do 67 proc. w 2023 r. Poza tym wzrósł udział deklarowanej wartości ich inwestycji – z 12 proc. w 2022 r. do 19 proc. w roku ubiegłym.

Resort finansów podsumował, że od momentu inauguracji PSI we wrześniu 2018 r. do końca grudnia 2023 r. wydano łącznie 2503 decyzji o wsparciu na inwestycje o wartości 116,9 mld zł, dzięki czemu utworzono 48 034 nowych miejsc pracy.

Ulga podatkowa na nowe inwestycje zachęca przedsiębiorców do podejmowania ryzyka inwestycyjnego i wspiera ich w pierwszych etapach rozwoju firmy. Statystyki wskazują, że w zeszłym roku zwiększyła się liczba małych i średnich inwestycji, które korzystają ze zwolnienia podatkowego na nowe inwestycje. Są to głównie polskie firmy. Wspieranie firm z sektora MŚP jest niezwykle istotne dla rozwoju gospodarki naszego kraju, która w dużej mierze opiera się właśnie na mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach

– powiedział wiceminister rozwoju Jacek Tomczak.

Największymi PSI w Polsce w 2023 r. były: Katowicka SSE, Łódzka SSE i Pomorska SSE, które łącznie wydały 44 proc. wszystkich decyzji o wsparciu inwestycji. Mowa tutaj o 235 decyzjach na kwotę 6,6 mld złotych, które utworzyły 2101 miejsc pracy.

Źródło: MRiT
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chińczycy piszą list ws. Izery. Chcą przekonać rząd do kontynuacji inwestycji

Chińczycy bronią inwestycji w fabrykę Izery w Jaworznie i próbują przekonać polski rząd do jej kontynuowania. W dokumencie, do którego dotarł Business Insider Polska wskazują, że od realizacji projektu zależą ogromne inwestycje motoryzacyjne.
3 MIN CZYTANIA

Rząd nie planuje zmian w PPK

Ministerstwo Finansów nie chce żadnych zmian w Pracowniczych Planach Kapitałowych. W planach jest współpraca z branżą funduszy inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

Co Polacy myślą o inwestycjach strategicznych?

Budowa elektrowni atomowych to przedsięwzięcie, które zdaniem Polaków powinno być priorytetem dla rządu Koalicji Obywatelskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Wysoki wzrost niewypłacalności firm w Polsce

W minionym roku aż o 70 proc. wzrosła niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce, ale w najbliższych miesiącach spodziewana jest normalizacja sytuacji.
2 MIN CZYTANIA