fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaPodatkiLikwidacja obniżonych stawek pozwoli na zmniejszenie VAT do 15 procent?

Likwidacja obniżonych stawek pozwoli na zmniejszenie VAT do 15 procent?

Kraje członkowskie Unii Europejskiej mogłyby obniżyć standardowe stawki VAT nawet do 15 proc., gdyby jednocześnie zrezygnowały ze stosowania stawek obniżonych – wynika z nowego sprawozdania przygotowanego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego. Unijni analitycy wskazują przy tym, że korzyści wynikające ze stosowania preferencyjnych stawek VAT są często raczej niewielkie.

Podatek VAT należy do najważniejszych źródeł dochodów krajów UE – udział wpływów z tego podatku w ogóle dochodów waha się od 13 proc. we Włoszech do 28 proc. w Chorwacji.

Na początku 2021 r. średnia stawka podatku VAT wynosiła w krajach UE 22 proc. (w Polsce standardowa stawka wynosi 23 proc.), czyli była wyraźnie wyższa od minimalnej dopuszczalnej stawki na poziomie 15 proc. Jednocześnie poszczególne państwa stosują też stawki obniżone (w Polsce wynoszą one 5 proc. i 8 proc.). Preferencyjne stawki w wysokości poniżej 5 proc. stosowane są obecnie w Irlandii, Francji, Hiszpanii, Luksemburgu oraz we Włoszech.

Jak wskazują eksperci Biura Analiz Parlamentu Europejskiego, w czasie pandemii COVID-19 stosowano dodatkowe wyjątki i obniżki stawek, co z kolei prowadziło do jeszcze większego skomplikowania systemów VAT.

Autorzy sprawozdania oceniają, że najprawdopodobniej możliwa byłaby obniżka podstawowych stawek VAT w sytuacji równoczesnej rezygnacji ze stawek obniżonych.

„Skutki dystrybucyjne obniżonych stawek VAT dla grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji społecznej są często raczej niewielkie, podczas gdy koszty okazują się zazwyczaj większe względem bezpośrednich instrumentów fiskalnych. Z powodu braku wystarczających dowodów nadal trudno jest ocenić koszty i korzyści obniżonych stawek VAT w handlu wewnątrzunijnym i międzynarodowym, a także w odniesieniu do celów środowiskowych UE” – czytamy w raporcie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kolejny pomysł na składkę zdrowotną

Polska 2050 zaproponowała swoją wersję reformy składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i pracujących na etacie. Stawka miałaby być uzależniona od przychodów.
2 MIN CZYTANIA

Wojna cenowa dyskontów poszerzy się o VAT?

Sieć dyskontów Aldi zapowiedziała, że nie podniesie w kwietniu cen podstawowych produktów o równowartość VAT, w związku z planowaną podwyżką stawki tego podatku.
2 MIN CZYTANIA

Rząd proponuje zmiany w składce zdrowotnej

Ministerstwo Finansów zaproponowałozmiany w zakresie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Główny cel to uproszczenie systemu.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA