fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumLIST OTWARTY PREZESA RADY GOSPODARCZEJ SWS DO MINISTRA FINANSÓW

LIST OTWARTY PREZESA RADY GOSPODARCZEJ SWS DO MINISTRA FINANSÓW

Szanowny Panie Ministrze,

w związku z działaniami podjętymi w walce z epidemią koronawirusa wiele polskich przedsiębiorstw stanęło w obliczu poważnych problemów finansowych. Trudności te dotyczą szczególnie zachowania płynności finansowej, sprawy tak istotnej dla każdego, kto prowadzi działalność gospodarczą.

W ostatnich dniach Sejm RP przyjął pakiet ustaw zwanych tarczą antykryzysową. Jej uchwalenie uznajemy za krok w dobrym kierunku. Dzięki rozwiązaniom zawartym w tym pakiecie, można mieć nadzieję na zachowanie znacznej części zagrożonych miejsc pracy. Z rządu płyną jednak sygnały, że nie jest to ostatnie słowo w walce o obronę polskiej gospodarki.

Wiem, że Pan Minister wsłuchuje się w głos przedsiębiorców, a każdego podatnika traktuje jak klienta, któremu należy się wysokiej jakości obsługa. Zdaję sobie sprawę z tego, że budżet państwa ma swoje ograniczenia. Mając jednak na uwadze powagę sytuacji oraz pańskie nastawienie do podatników, zwracam się do Pana z prośbą o rozważnie rozwiązań wspomagających płynność polskich przedsiębiorstw. Chodzi mi szczególnie o regulacje w podatku VAT. Po konsultacjach z naszymi ekspertami oraz członkami naszego Stowarzyszenia, chciałbym zaproponować, aby w ustawie o podatku od towarów i usług znalazł się przepis mówiący, iż na czas trwania epidemii oraz 3 miesiące po jej zakończeniu nadwyżka podatku naliczonego nad należnym zwracana była w terminie do 14 dni. Dodatkowo proponuję, aby w tym samym okresie zawieszone zostało funkcjonowanie mechanizmu podzielonej płatności. Obie te propozycje pozwolą polskim firmom przetrwać tę trudną sytuację, w jakiej się obecnie znalazły, tak aby w przyszłości mogły wrócić do normalnego funkcjonowania.

Liczę, że przedłożone rozwiązania spotkają się z zainteresowaniem Pana Ministra. Jestem przekonany, że współpraca i konsultacje miedzy rządem a przedsiębiorcami przynieść mogą pożytek całej polskiej gospodarce. Celem obu stron jest bowiem rozwój naszego kraju i dobrobyt jego Obywateli.

Z poważaniem
Piotr Hofman
prezes Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę?

Na rynek mieszkaniowy musimy patrzeć jak na jeden ze strategicznych obszarów gospodarczych państwa, takich jak komunikacja, energetyka czy zbrojeniówka. Bez mieszkań państwo nie będzie się w stanie rozwijać. Nadal będziemy mieć również poważne problemy natury demograficznej. Tymczasem można odnieść wrażenie, że rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę.
6 MIN CZYTANIA

Na czym polega rozsądna i skuteczna pomoc uchodźcom?

Jesteśmy świadkami największego od kilkudziesięciu lat kryzysu humanitarnego w naszej części świata. Na skutek inwazji Rosji na Ukrainę do Polski napłynęła kilkumilionowa rzesza uchodźców zza wschodniej granicy. Na tę potrzebę Polacy odpowiedzieli serdecznością i życzliwością. Wielkie serca naszych rodaków to wspaniały pokaz solidarności. Jednak dopiero teraz przed nami największe wyzwania: społeczne, polityczne i gospodarcze. Reakcja na nie stanowić będzie prawdziwy egzamin dla naszego państwa.
5 MIN CZYTANIA

List do przewodniczącej Komisji Europejskiej o natychmiastowe odblokowanie Polsce środków z KPO

Prezentujemy list prezesa Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym apeluje on o niezwłoczne odblokowanie Polsce funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.
< 1 MIN CZYTANIA