fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaArchiwumList otwarty Rady Gospodarczej SWS do Unii Metropolii Polskich

List otwarty Rady Gospodarczej SWS do Unii Metropolii Polskich

Szanowni Państwo Prezydenci,

z uwagą zapoznaliśmy się z listem, jaki skierowaliście Państwo do Premiera Mateusza Morawieckiego. Wskazujecie w nim listę problemów, z jakimi musicie się mierzyć, wskazując na pilną potrzebę wspólnego działania z rządem.

Uważamy, że wymienione przez Państwa kwestie są niezwykle istotne i z pewnością warte podjęcia. Niemniej wskazać trzeba także inną sprawę, równie niecierpiącą zwłoki, a mianowicie problemy, z jakimi muszą sobie radzić polscy przedsiębiorcy. Zgodnie z postanowieniami tarczy antykryzysowej oraz innych przepisów dysponujecie Państwo w swoich miastach narzędziami wsparcia dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Możecie m.in. zwolnić przedsiębiorstwa z podatku od nieruchomości i środków transportu oraz odroczyć pobór opłaty za użytkowanie wieczyste. W Państwa kompetencji jest także zwolnienie firm z opłat czynszowych za korzystanie z miejskich lokali użytkowych. Macie także Państwo możliwość uruchomienia narzędzi wsparcia finansowego, jak powołanie specjalnych funduszy poręczeniowych, dających gwarancje kredytowe, czy udzielających kredytów dla firm mających trudności z uzyskaniem dostępu do środków bankowych.

Wiemy, że część władz miejskich już podejmuje, przynajmniej niektóre, z tych działań. Zachęcamy pozostałych do pójścia w ich ślady. Wsparcie dla firm musi mieć wymiar zarówno krajowy, jak i lokalny. Jesteśmy przekonani, że rozumiecie Państwo tę potrzebę i nie będziecie szczędzić sił i środków, aby ratować przedsiębiorców. Potrzebujemy teraz aktów solidarności także od władz największych ośrodków miejskich w kraju. Wasz przykład może pociągnąć pozostałe jednostki samorządu terytorialnego do bardziej zdecydowanych działań. Tylko działanie ponad politycznymi podziałami i w interesie ogółu przynieść może oczekiwane efekty. Jako przedstawiciele wspólnot lokalnych macie Państwo do odegrania w obecnej sytuacji niebagatelną rolę. Liczymy, że staniecie na wysokości zadania. Pragniemy wezwać także inne organizacje zrzeszające przedsiębiorców do tego, aby apelowały do władz samorządowych o uruchomienie adekwatnych mechanizmów wsparcia.

Zarząd Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa w składzie:

Piotr Hofman, Prezes

Marek Kordas, Członek Zarządu

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Technologiczne wyzwania przyszłości

Przedstawiciele Banku Pekao S.A. oraz eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji zastanawiali się podczas Impact’23 w Poznaniu, jak unikać zagrożeń płynących z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii.
5 MIN CZYTANIA

Polska droga do zeroemisyjności

Kosztami transformacji energetycznej nie możemy obciążyć odbiorców, bo to doprowadziłoby do ubóstwa energetycznego Polski – mówił w Poznaniu podczas Impact’23 prezes zarządu Enea S.A. Paweł Majewski.
4 MIN CZYTANIA

Jak skutecznie wykorzystać nowoczesną technologię

W jaki sposób technologia może wspierać trzeci z filarów piątej rewolucji przemysłowej? Czy uda się przewidywać ewentualne kryzysy i zapobiegać zagrożeniom związanym z technologicznymi przemianami? A może nawet wykorzystać je w służbie rozwoju cywilizacyjnego?
4 MIN CZYTANIA