fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaArchiwumList otwarty Rady Gospodarczej SWS do Unii Metropolii Polskich

List otwarty Rady Gospodarczej SWS do Unii Metropolii Polskich

Szanowni Państwo Prezydenci,

z uwagą zapoznaliśmy się z listem, jaki skierowaliście Państwo do Premiera Mateusza Morawieckiego. Wskazujecie w nim listę problemów, z jakimi musicie się mierzyć, wskazując na pilną potrzebę wspólnego działania z rządem.

Uważamy, że wymienione przez Państwa kwestie są niezwykle istotne i z pewnością warte podjęcia. Niemniej wskazać trzeba także inną sprawę, równie niecierpiącą zwłoki, a mianowicie problemy, z jakimi muszą sobie radzić polscy przedsiębiorcy. Zgodnie z postanowieniami tarczy antykryzysowej oraz innych przepisów dysponujecie Państwo w swoich miastach narzędziami wsparcia dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Możecie m.in. zwolnić przedsiębiorstwa z podatku od nieruchomości i środków transportu oraz odroczyć pobór opłaty za użytkowanie wieczyste. W Państwa kompetencji jest także zwolnienie firm z opłat czynszowych za korzystanie z miejskich lokali użytkowych. Macie także Państwo możliwość uruchomienia narzędzi wsparcia finansowego, jak powołanie specjalnych funduszy poręczeniowych, dających gwarancje kredytowe, czy udzielających kredytów dla firm mających trudności z uzyskaniem dostępu do środków bankowych.

Wiemy, że część władz miejskich już podejmuje, przynajmniej niektóre, z tych działań. Zachęcamy pozostałych do pójścia w ich ślady. Wsparcie dla firm musi mieć wymiar zarówno krajowy, jak i lokalny. Jesteśmy przekonani, że rozumiecie Państwo tę potrzebę i nie będziecie szczędzić sił i środków, aby ratować przedsiębiorców. Potrzebujemy teraz aktów solidarności także od władz największych ośrodków miejskich w kraju. Wasz przykład może pociągnąć pozostałe jednostki samorządu terytorialnego do bardziej zdecydowanych działań. Tylko działanie ponad politycznymi podziałami i w interesie ogółu przynieść może oczekiwane efekty. Jako przedstawiciele wspólnot lokalnych macie Państwo do odegrania w obecnej sytuacji niebagatelną rolę. Liczymy, że staniecie na wysokości zadania. Pragniemy wezwać także inne organizacje zrzeszające przedsiębiorców do tego, aby apelowały do władz samorządowych o uruchomienie adekwatnych mechanizmów wsparcia.

Zarząd Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa w składzie:

Piotr Hofman, Prezes

Marek Kordas, Członek Zarządu

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA