fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaBiznes„Lista wstydu” polskich firm w Rosji

„Lista wstydu” polskich firm w Rosji

Wśród zagranicznych firm działających obecnie na rynku rosyjskim znajdują się cztery przedsiębiorstwa z Polski.

Na „liście wstydu” amerykańskiego Uniwersytetu Yale znajdują się cztery firmy z Polski, wśród których jedna „okopuje się” na rosyjskim rynku, a pozostałe trzy „kupują czas”. Business Insider Polska próbował skontaktować się z tymi przedsiębiorstwami i trzy z nich wysłały wyjaśnienia dotyczące ich działalności w Rosji.

Jedyną firmą z Polski, która według Yale „okopuje się” w Rosji jest Makrochem S.A., który też jako jedyne przedsiębiorstwo nie wyjaśniło, czemu nadal działa w tym kraju. Wiadomo natomiast, że jest to firma z branży transportowej, która „od wielu lat dostarcza surowce dla największych europejskich i światowych producentów opon”.

Pozostałe trzy przedsiębiorstwa z Polski, które ciągle działają w Rosji, to Canpack (producent opakowań), Polpharma (producent leków) oraz TZMO S.A. (producent środków higienicznych i materiałów opatrunkowych). Te firmy „kupują czas” przez ograniczenie zakresu działalności w Rosji (Polpharma), szukanie „optymalnego rozwiązania”, co do dalszej obecności w tym kraju (TZMO S.A.) lub działają w Rosji lokalnie i nie planują kolejnych inwestycji (Canpack).

Business Insider Polska wskazał, że Yale nie zapomina o Orlenie i Lotosie, które ciągle w Rosji działają, a także o firmie Black Red White, która zbyła spółkę rosyjską, ale ma udziały w białoruskiej (nie ma sklepów w Białorusi).

Źródło: Business Insider Polska

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA