fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeLit pilnie poszukiwany

Lit pilnie poszukiwany

-

Amerykański prezydent ogłosił, że przekaże 35 milionów dolarów firmie MP Materials wydobywającej metale ziem rzadkich w pobliżu granicy z Nevadą w południowej Kalifornii. Finansowanie zwiększy zdolność MP do przetwarzania materiałów w kraju i wykorzystania ich w produkcji w USA.

Biden podkreślał również znaczenie działań zmierzające do ekstrakcji litu z solanki geotermalnej znalezionej wokół kalifornijskiego Salton See. Biden powiedział, że zapotrzebowanie USA na takie materiały wzrośnie od 400 do 600 proc. w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Amerykański prezydent rozmawiał o tym wirtualnie z grupą kalifornijskich biznesmenów i przywódców lokalnych.

„Nie możemy zbudować przyszłości stworzonej w Ameryce, jeśli sami jesteśmy zależni od Chin w zakresie materiałów, które zasilają produkty dziś i jutro” – powiedział Biden. „I to nie jest antychińskie ani przeciwko czemukolwiek innemu. To proamerykańskie” – podkreślił.

Kilka tygodni temu, jak doniosły chińskie źródła naukowe, w rejonie Mount Everestu doszło do „przełomowego” odkrycia złóż litu. Według związanego z Chińską Akademię Nauk (CAS) portalu ScienceNet.cn odkryte złoża są na tyle duże, że może tam powstać trzecia co do wielkości kopalnia tego minerału w Chinach.

Świat potrzebuje ogromnych ilości litu, który jest kluczowym składnikiem stanowiących podstawę elektromobilności baterii litowo-jonowych. Rosnący popyt na pojazdy elektryczne i rozwiązania do magazynowania energii przy jednocześnie ograniczonym wydobyciu litu doprowadził do ogromnych zwyżek cen tego pierwiastka. Tylko w ubiegłym roku ceny węglanu litu wzrosły pięciokrotnie, a od początku 2022 r. – o kolejne 50 proc.

Nowe źródła litu są szczególnie ważne dla Chin, które są dominującym na świecie producentem baterii, jednak aż 70 proc. wykorzystywanego litu muszą importować. Jak informuje agencja Bloomberg, o korzyściach z wykorzystania nowych złóż mówić jest jednak jeszcze za wcześnie, a wiele podobnych odkryć wyglądało początkowo obiecująco, ale ostatecznie okazały się nieopłacalne.

AP, Bloomberg, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Najnowsze

Policja dla Polaków

3 MIN CZYTANIA

Czasami i sceptycy mają rację

5 MIN CZYTANIA

Markowanie polityki

5 MIN CZYTANIA