fbpx
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaLitwa jest już niezależna od rosyjskiej energii!

Litwa jest już niezależna od rosyjskiej energii!

Bałtyckie państwo całkowicie odcięło dostawy rosyjskich surowców (gazu i ropy) oraz wstrzymało możliwość sprowadzania energii elektrycznej z tego kraju.

Europejska giełda energii Nord Pool podjęła decyzję o zakończeniu współpracy z rosyjską spółką Inter RAO, która zajmowała się jej importem na Litwę. Tym samym do tego państwa nie dociera już energia elektryczna z Federacji Rosyjskiej.

Minister energetyki Dainius Kreivys oznajmił, że jest to kolejny ważny krok do niezależności energetycznej kraju, będący jednocześnie wyrazem wsparcia dla walczącej Ukrainy.

Wilno podkreśla, że cały czas ma możliwość sprowadzania gazu – głównie z USA – przez terminal w Kłajpedzie oraz importowania energii przez gotowe już połączenia ze Szwecji, Polski i Łotwy. Jednocześnie rząd zapowiada zdecydowane zwiększenie inwestycji w jej odnawialne źródła.

Litwa płaci jednak wysoką cenę za swoje posunięcia. Inflacja w tym kraju jest jedną z najwyższych w Unii Europejskiej (po Estonii) i sięga poziomu prawie 17 procent.

euractiv.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA