fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaLitwa jest już niezależna od rosyjskiej energii!

Litwa jest już niezależna od rosyjskiej energii!

Bałtyckie państwo całkowicie odcięło dostawy rosyjskich surowców (gazu i ropy) oraz wstrzymało możliwość sprowadzania energii elektrycznej z tego kraju.

Europejska giełda energii Nord Pool podjęła decyzję o zakończeniu współpracy z rosyjską spółką Inter RAO, która zajmowała się jej importem na Litwę. Tym samym do tego państwa nie dociera już energia elektryczna z Federacji Rosyjskiej.

Minister energetyki Dainius Kreivys oznajmił, że jest to kolejny ważny krok do niezależności energetycznej kraju, będący jednocześnie wyrazem wsparcia dla walczącej Ukrainy.

Wilno podkreśla, że cały czas ma możliwość sprowadzania gazu – głównie z USA – przez terminal w Kłajpedzie oraz importowania energii przez gotowe już połączenia ze Szwecji, Polski i Łotwy. Jednocześnie rząd zapowiada zdecydowane zwiększenie inwestycji w jej odnawialne źródła.

Litwa płaci jednak wysoką cenę za swoje posunięcia. Inflacja w tym kraju jest jedną z najwyższych w Unii Europejskiej (po Estonii) i sięga poziomu prawie 17 procent.

euractiv.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA