Władze w Wilnie wprowadziły zakaz transportu kolejowego szeregu towarów do Kaliningradu przez terytorium swojego kraju.

Od ostatniej niedzieli (10 lipca) wstrzymano z i do rosyjskiej eksklawy dostawy cementu, alkoholu,  niektórych chemikaliów, kawioru oraz innych produktów luksusowych. Towary te stanowią ok. 15 procent całej wymiany Kaliningradu z resztą Federacji Rosyjskiej. Wcześniej Litwa zamroziła tranzyt stali i wyrobów metalowych. Na sierpień przewidziano wstrzymanie przewozu węgla, a od grudnia ropy.

Moskwa utrzymuje, że działania Litwy są nielegalne i zapowiada, że podejmie „surowe środki”, jeżeli nie zostaną one cofnięte. Wilno odpiera ten zarzut twierdząc, iż wdraża w ten sposób sankcje nałożone przez Unię Europejską.

Cały czas możliwe są dostawy żywności do Kaliningradu. Nie jest też zabroniony ruch pasażerski. Litewskie ograniczenia nie dotyczą transportu morskiego i lotniczego.

Obwód kaliningradzki zamieszkuje ok. milion osób. Jedyna droga lądowa między nim a pozostałą częścią Federacji Rosyjskiej prowadzi przez terytorium Litwy lub Polski. Region ten jest szczególnie dotknięty unijnymi sankcjami wprowadzonymi po inwazji Rosji na Ukrainę. Oprócz ograniczeń w dostawach, znacznie zmniejszył się też ruch w tamtejszych portach.

PAP, Reuters

Poprzedni artykułNiezabliźnione rany – 79. rocznica krwawej niedzieli na Wołyniu
Następny artykułJest pozytywna decyzja na eksploatację dla ostatniego lądowego odcinka Baltic Pipe w Polsce