fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesLitwa odcina Kaliningrad od dostaw z Rosji. Co na to Putin?

Litwa odcina Kaliningrad od dostaw z Rosji. Co na to Putin?

Władze w Wilnie wprowadziły zakaz transportu kolejowego szeregu towarów do Kaliningradu przez terytorium swojego kraju.

Od ostatniej niedzieli (10 lipca) wstrzymano z i do rosyjskiej eksklawy dostawy cementu, alkoholu,  niektórych chemikaliów, kawioru oraz innych produktów luksusowych. Towary te stanowią ok. 15 procent całej wymiany Kaliningradu z resztą Federacji Rosyjskiej. Wcześniej Litwa zamroziła tranzyt stali i wyrobów metalowych. Na sierpień przewidziano wstrzymanie przewozu węgla, a od grudnia ropy.

Moskwa utrzymuje, że działania Litwy są nielegalne i zapowiada, że podejmie „surowe środki”, jeżeli nie zostaną one cofnięte. Wilno odpiera ten zarzut twierdząc, iż wdraża w ten sposób sankcje nałożone przez Unię Europejską.

Cały czas możliwe są dostawy żywności do Kaliningradu. Nie jest też zabroniony ruch pasażerski. Litewskie ograniczenia nie dotyczą transportu morskiego i lotniczego.

Obwód kaliningradzki zamieszkuje ok. milion osób. Jedyna droga lądowa między nim a pozostałą częścią Federacji Rosyjskiej prowadzi przez terytorium Litwy lub Polski. Region ten jest szczególnie dotknięty unijnymi sankcjami wprowadzonymi po inwazji Rosji na Ukrainę. Oprócz ograniczeń w dostawach, znacznie zmniejszył się też ruch w tamtejszych portach.

PAP, Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

Rybołówstwo rekreacyjne w Polsce przestało istnieć

Po wprowadzeniu przez Unię Europejską zakazu połowów dorsza zarówno rybacy komercyjni, jak i rekreacyjni nie otrzymali ani złotówki rekompensat. Chcemy usiąść do rozmów z rządem. Skoro coś się nam zakazuje, to trzeba to zrekompensować – mówi Michał Niedźwiecki, przedstawiciel rybołówstwa rekreacyjnego.
7 MIN CZYTANIA

Największe bariery dla polskiego biznesu

Choć wiele wskazuje na to, że polską gospodarkę czeka wzrost, to jednak przedsiębiorcy wciąż widzą wiele barier, które uniemożliwiają swobodny rozwój ich biznesów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska sztuczna inteligencja chce konkurować z ChatGPT

Instytucje naukowe ogłosiły powołanie konsorcjum, którego celem jest powstanie opartego na polskich treściach modelu językowego oraz inteligentnego asystenta na kształt Chat GPT czy Google Bard.
< 1 MIN CZYTANIA

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA