fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatLitwa w centrum rywalizacji chińsko-amerykańskiej

Litwa w centrum rywalizacji chińsko-amerykańskiej

Tajwan otworzył swoje przedstawicielstwo na Litwie, zastąpiło ono funkcjonujące wcześniej przedstawicielstwo handlowe Tajpej. To nowy kierunek w dwustronnych stosunkach obu krajów – oznajmiło litewskie MSZ. Przeciw otwarciu tajwańskiej placówki w Wilnie zaprotestowały Chiny, które zapowiedziały reakcję wobec Litwy. Wsparcie dla Litwy zapowiedziały Stany Zjednoczone.

— Dążymy do nawiązania ściślejszych kontaktów w regionie Azji, Indii i Pacyfiku – powiedział dziennikarzom minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis. Biuro przedstawicielskie, będzie de facto pełniło rolę ambasady Tajwanu na Litwie, jednak MSZ Litwy podkreśla, że ta misja nie ma statusu dyplomatycznego.

Chiny protestują przeciwko utworzeniu w Wilnie tajwańskiego biura przedstawicielskiego na Litwie i podejmą „wszelkie konieczne środki, by bronić swojej suwerenności”. Litwa poniesie wszelkie wynikające z tego konsekwencje – oświadczyło chińskie MSZ.

Z kolei tajwański rząd ogłosił, że ma ono w nazwie słowo „Tajwan”, w przeciwieństwie do większości innych tego typu placówek na świecie, które posługują się nazwą stolicy Tajwanu – Tajpej. To szczególnie rozgniewało władze ChRL.

W kontekście chińskich zapowiedzi, amerykańska minister gospodarki Ausrine Armonaite powiedział agencji Reuters, że Litwa podpisze w przyszłym tygodniu umowę na kredyt eksportowy o wartości 600 milionów dolarów z amerykańskim Bankiem Eksportowo-Importowym.

W związku z zapowiedzią utworzenia biura chińskie władze w sierpniu zażądały od litewskiej dyplomacji odwołania ambasadora w Pekinie. Poinformowały wtedy ponadto, że wycofują swojego ambasadora z Wilna. Kilka tygodni później litewski resort obrony poinformował, że – w jego opinii – telefony komórkowe firmy Xiaomi, lidera sprzedaży telefonów komórkowych w Chinach i w Europie, posiadają możliwości cenzurowania treści.

Władze w Pekinie uznają Tajwan za część swojego terytorium i dążą do zjednoczenia z wyspą. W ostatnim roku władze Tajwanu zwiększył aktywność dyplomatyczną w świecie, wykorzystując rywalizację chińsko-amerykańską, znacząco zwiększyły wydatki na zbrojenia i podkreślają swoją niezależność jako podmiot prawa międzynarodowego. Chiny z kolei nasiliły działania na rzecz dyplomatycznej izolacji wyspy oraz zintensyfikowały działania wojskowe w jej otoczeniu, co rząd w Tajpej uznaje za próbę zastraszenia.

Reuters, PAP/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA