fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatLitwa w centrum rywalizacji chińsko-amerykańskiej

Litwa w centrum rywalizacji chińsko-amerykańskiej

Tajwan otworzył swoje przedstawicielstwo na Litwie, zastąpiło ono funkcjonujące wcześniej przedstawicielstwo handlowe Tajpej. To nowy kierunek w dwustronnych stosunkach obu krajów – oznajmiło litewskie MSZ. Przeciw otwarciu tajwańskiej placówki w Wilnie zaprotestowały Chiny, które zapowiedziały reakcję wobec Litwy. Wsparcie dla Litwy zapowiedziały Stany Zjednoczone.

— Dążymy do nawiązania ściślejszych kontaktów w regionie Azji, Indii i Pacyfiku – powiedział dziennikarzom minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis. Biuro przedstawicielskie, będzie de facto pełniło rolę ambasady Tajwanu na Litwie, jednak MSZ Litwy podkreśla, że ta misja nie ma statusu dyplomatycznego.

Chiny protestują przeciwko utworzeniu w Wilnie tajwańskiego biura przedstawicielskiego na Litwie i podejmą „wszelkie konieczne środki, by bronić swojej suwerenności”. Litwa poniesie wszelkie wynikające z tego konsekwencje – oświadczyło chińskie MSZ.

Z kolei tajwański rząd ogłosił, że ma ono w nazwie słowo „Tajwan”, w przeciwieństwie do większości innych tego typu placówek na świecie, które posługują się nazwą stolicy Tajwanu – Tajpej. To szczególnie rozgniewało władze ChRL.

W kontekście chińskich zapowiedzi, amerykańska minister gospodarki Ausrine Armonaite powiedział agencji Reuters, że Litwa podpisze w przyszłym tygodniu umowę na kredyt eksportowy o wartości 600 milionów dolarów z amerykańskim Bankiem Eksportowo-Importowym.

W związku z zapowiedzią utworzenia biura chińskie władze w sierpniu zażądały od litewskiej dyplomacji odwołania ambasadora w Pekinie. Poinformowały wtedy ponadto, że wycofują swojego ambasadora z Wilna. Kilka tygodni później litewski resort obrony poinformował, że – w jego opinii – telefony komórkowe firmy Xiaomi, lidera sprzedaży telefonów komórkowych w Chinach i w Europie, posiadają możliwości cenzurowania treści.

Władze w Pekinie uznają Tajwan za część swojego terytorium i dążą do zjednoczenia z wyspą. W ostatnim roku władze Tajwanu zwiększył aktywność dyplomatyczną w świecie, wykorzystując rywalizację chińsko-amerykańską, znacząco zwiększyły wydatki na zbrojenia i podkreślają swoją niezależność jako podmiot prawa międzynarodowego. Chiny z kolei nasiliły działania na rzecz dyplomatycznej izolacji wyspy oraz zintensyfikowały działania wojskowe w jej otoczeniu, co rząd w Tajpej uznaje za próbę zastraszenia.

Reuters, PAP/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA