fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatLockdown w Szanghaju na razie nie spowolnił chińskiej gospodarki, która wciąż idzie...

Lockdown w Szanghaju na razie nie spowolnił chińskiej gospodarki, która wciąż idzie w górę

Pomimo przeszkód zarówno wewnątrzkrajowych, jak i tych na arenie międzynarodowej, chińska gospodarka rozpoczęła rok 2022 dokładnie tak, jak zakończyła poprzedni, czyli wzrostem. W pierwszym kwartale chiński produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł o 4,8 proc.

Oznacza to przyspieszenie w porównaniu do 4 proc. z ostatniego kwartału 2021 roku. Wzrost gospodarczy Państwa Środka jest również wyższy niż oczekiwano. Eksperci finansowi z międzynarodowej agencji prasowej Bloomberg prognozowali wzrost na poziomie 4,2 proc.

Co ciekawe, chińska gospodarka wciąż idzie do góry, mimo iż najbardziej zaludnione miasto azjatyckiego giganta i jego centrum handlowe, czyli Szanghaj, pozostaje zamknięte z powodu kolejnej mutacji koronawirusa, która spowodowała ponad 400 tys. przypadków zachorowań od początku marca.

Tymczasem zdaniem ekonomistów na skutki obowiązujących od ponad trzech tygodni ograniczeń przyjdzie nam jeszcze poczekać. Zgodnie z przewidywaniami analityków zamknięcie Szanghaju będzie odczuwalne dopiero w kolejnym kwartale. Również wtedy chińska gospodarka zauważy pierwszy wpływ rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

– Musimy mieć świadomość, że środowisko krajowe i międzynarodowe staje się coraz bardziej skomplikowane i niepewne, a rozwój gospodarczy stoi przed poważnymi wyzwaniami i trudnościami – powiedział Fu Linghui, rzecznik agencji rządowej, przedstawiając dane gospodarcze kraju.

Chiny znalazły się nieco poniżej trajektorii niezbędnej do osiągnięcia celu wyznaczonego przez władzę, czyli wzrostu na poziomie 5,5 proc. Sytuacja w Szanghaju spowodowała, że zarówno Bank Światowy, jak i Azjatycki Bank Rozwoju obniżyły prognozy wzrostu chińskiego PKB do 5 proc.

Natomiast do 5,8 proc. wzrosło bezrobocie miejskie – wskaźnik, który nie uwzględnia dużej masy pracowników migrujących. To o kilka dziesiątych powyżej celu rządowego, ustalonego poniżej 5,5 proc. W przypadku osób poniżej 25. roku życia stopa bezrobocia sięga 16 proc. Mimo niepewnej sytuacji geopolitycznej chińskie władze dążą do utworzenia 11 mln nowych miejsc pracy w miastach, z czego do tej pory (między styczniem a marcem) udało się zapełnić 2,85 mln wakatów. Chińska produkcja przemysłowa, będąca wskaźnikiem aktywności w sektorze wytwórczym, wzrosła w marcu o 5 proc., czyli poniżej średniej ze stycznia i lutego wynoszącej 7,5 proc. Z kolei sprzedaż detaliczna odnotowała największy spadek, tracąc 3,5 proc. w ujęciu rocznym.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy przeciwni napływowi nielegalnych imigrantów

Wielka Brytania zmaga się z poważnymi problemami gospodarczymi, takimi jak rosnące koszty życia i bezrobocie. Na dodatek Wyspy wciąż zalewa fala nielegalnych imigrantów. Brytyjczycy mają dość, a winą za kryzys imigracyjny obarczają unijne władze.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy przeciwni napływowi nielegalnych imigrantów

Wielka Brytania zmaga się z poważnymi problemami gospodarczymi, takimi jak rosnące koszty życia i bezrobocie. Na dodatek Wyspy wciąż zalewa fala nielegalnych imigrantów. Brytyjczycy mają dość, a winą za kryzys imigracyjny obarczają unijne władze.
4 MIN CZYTANIA

Wenecja chce ograniczyć liczbę gości i wprowadza podatek od jednodniowych turystów

Włoska Wenecja jest jednym z najbardziej popularnych miast na świecie. Rocznie odwiedza ją 26-30 milionów turystów.
3 MIN CZYTANIA