fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaŚwiatLockdown wykrwawił firmy i gospodarkę Japonii

Lockdown wykrwawił firmy i gospodarkę Japonii

Czwarta fala pandemiczna dręczy ten kraj niczym Godzilla, nadal dwie trzecie japońskich mniejszych firm nie wróciło do poziomu sprzedaży z 2019 roku. W lipcu średnią sprzedaż niższą niż dwa lata temu odnotowało blisko 68 procent małych i średnich przedsiębiorców. Ostatni rok fiskalny japoński PKB zakończył kolejnym spadkiem o 4,6 procent.

Wyniki sondażu firmy Tokyo Shoko Research wskazują na zdecydowanie negatywny wpływ COVID-19 na japońską gospodarkę. Koronakryzys zdusił zarówno konsumpcję wewnętrzną, jak i negatywnie odbił się na eksporcie. W Kraju Kwitnącej Wiśni ogłoszono czwartą falę zakażeń. Tokio i osiem innych prefektur objęto stanem wyjątkowym.
„Japończycy rzadziej jadają w restauracjach i rzadziej podróżują z powodu obaw o możliwość zakażenia koronawirusem” – pisze agencja informacyjna Kyodo.

Kryzys jak tsunami uderzył w firmy

Japońskie samochody, części samochodowe i inne towary eksportowe sprzedają się jeszcze gorzej niż przed pandemią. Zapotrzebowanie na nie ograniczyły lockdowny w krajach, które wcześniej je zamawiały. Efektem jest spadek japońskiego eksportu o 10,4 proc. (rok do roku).

Przyczyna pogorszenia się salda bilansu płatniczego jest jeszcze inna:
– Globalny niedobór mikroprocesorów wywołał wyraźne spowolnienie eksportu, które miało negatywny wpływ także na wydatki kapitałowe. Konsumpcja prawdopodobnie pozostanie w stagnacji, co zwiększa ryzyko spadku PKB w obecnym kwartale – uważa Yoshimasa Maruyama, główny ekonomista w SMBC Nikko Securities.

Koronakryzys, uderzając w japoński rynek wewnętrzny, wymusił z kolei spadek cen paliw, co przełożyło się w efekcie na spadek importu o 6,8 proc.
Rządowy pakiet stymulacyjny pomógł zmniejszyć liczbę bankructw firm, ale tylko o 7,2 proc. W 2020 roku bankructw było aż 7773.
– W obecnej sytuacji nierównomiernego ożywienia gospodarczego, w którym sektory usług bezpośrednich pozostają w tyle za producentami, coraz więcej firm szuka pomocy w transformacji w kierunku gospodarki post-pandemicznej – pisze Mitsuhiro Harada, dyrektor działu badań Tokyo Shoko.

Japonia już się nie podniesie?

Dotychczasowy bilans koronakryzysu i lockdownów jest następujący: gospodarka Japonii skurczyła się w pierwszym kwartale tego roku o kolejne 5,1 proc. Warto też zauważyć, że spadek PKB o 4,6 proc. odnotowany w całym roku podatkowym 2020 (od marca 2019 do marca 2020) był jeszcze wyższy niż w słynnym 2008 roku, gdy w wyniku nagłego kryzysu „subprime mortgage” PKB Japonii spadł o 3,6 proc. Restrykcje pandemiczne uderzyły szczególnie w konsumpcję wewnętrzną, a firmy ograniczały i nadal ograniczają zamówienia na maszyny i samochody.

Japońska gospodarka, oprócz okresów krótkiego ożywienia, od lat trwa w stagnacji. Jest krajem starzejącego się społeczeństwa, cierpiącym na brak kapitału ludzkiego, bez pomysłu na powrót do okresu świetności i łatwo dającym się wstrząsać kryzysami.
A mieliśmy być „drugą Japonią”…

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Rolnicy bez prawdziwych ustępstw ze strony rządu

Jak na razie wszystko jest "w proszku" i protestujący rolnicy nic nie uzyskali. Jest tylko trochę obietnic wymuszonych protestami oraz nadchodzącymi wyborami – uważa Karol Bogacz, redaktor portalu Farmer.pl
2 MIN CZYTANIA