fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatLockdowny zdewastowały zachodnie rynki pracy

Lockdowny zdewastowały zachodnie rynki pracy

Rynki pracy w krajach rozwiniętych tylko częściowo podniosły się po pandemii COVID-19. Powstało na nich o połowę mniej miejsc pracy, niż zniknęło w wyniku lockdownów – wynika z badania OECD.

Z szacunków OECD wynika, że do końca 2020 roku z rynków pracy krajów uprzemysłowionych „wyparowało” około 22 miliony miejsc. Zwiększenie zatrudnienia do poziomu sprzed pandemii potrwa co najmniej do końca przyszłego roku.

Eksperci zwracają uwagę na to, że pandemia wzmocniła i przyśpieszyła negatywne trendy z końca poprzedniej dekady, takie jak wzrost nierówności dochodowych, zwrot rynku pracy w kierunku technicznych kompetencji oraz zmniejszenie się bezpieczeństwa zatrudnienia nisko wykwalifikowanych pracowników.

OECD podkreśliło też wyraźny wzrost długotrwałego bezrobocia i wpływ wprowadzania kolejnych lockdownów na trudności pracowników z powrotem na rynek. Instytucja twierdzi, że zwiększenie się popularności telepracy może doprowadzić w długiej perspektywie do pogłębiania nierówności pomiędzy różnymi grupami społecznymi w warunkach zatrudnienia.

Najbardziej negatywnymi skutkami pandemii zostały dotknięte młode osoby, szczególnie w Hiszpanii.

Źródło: Bloomberg

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA