fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaPodatkiLondyn wprowadza największe obniżki podatków od czasów Thatcher!

Londyn wprowadza największe obniżki podatków od czasów Thatcher!

Rządzący Wielką Brytanią konserwatyści ogłosili największą od 1988 r. jednorazową obniżkę podatków.

Celem obniżki podatków ma być pobudzenie wzrostu gospodarczego. Zdaniem analityków spowoduje ona pozostawienie w kieszeniach podatników ok. 45 mld GBP rocznie – podaje businessinsider.com.pl. Plany te popierają brytyjscy przedsiębiorcy.

– Potrzebujemy nowego podejścia na nową erę – mówił Kwasi Kwarteng, nowy brytyjski minister finansów.

Według informacji serwisu gazetaprawna.pl, od kwietnia 2023 r. podstawowa stawka w podatku od dochodów osób fizycznych zostanie obniżona z 20 do 19 proc., a najwyższa stawka na poziomie 45 proc. zostanie zniesiona. Poza tym wprowadzono ulgi dla nabywców nieruchomości, m.in. podnosząc dwukrotnie poziom, od którego nie jest pobierana opłata skarbowa.

Ponadto kilka planowanych podwyżek podatków nie wejdzie w życie. Chodzi przede wszystkim o podwyżkę podatku dochodowego od przedsiębiorstw z 19 do 25 proc., dzięki czemu Wielka Brytania pozostanie krajem z najniższym CIT w grupie G7. Wycofana zostanie także podwyżka składki na ubezpieczenie społeczne o 1,25 punktu procentowego. Zamrożona zostanie również akcyza na alkohol.

– Niesamowite. Jakbyśmy mieli zupełnie nowy rząd – skomentował w BBC Paul Johnson, szef wpływowego think tanku Institute for Fiscal Studies.

– To jest bardzo zachęcający początek, ale rząd nie powinien spuszczać nogi z gazu – stwierdził Mark Littlewood, szef wpływowego Institute for Economic Affair.

Problematyczne jest to, że wraz z obniżką podatków nie idzie zmniejszenie wydatków. W efekcie dojdzie do zwiększenia zadłużenia publicznego w Wielkiej Brytanii.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Handel za późno dowiedział się o zmianach w VAT na żywność

Branża handlowa w Polsce alarmuje, że za późno dowiedziała się o decyzji rządu Koalicji Obywatelskiej o nieprzedłużaniu zerowego VAT na żywność.
2 MIN CZYTANIA

Czy wróci zryczałtowana składka zdrowotna dla przedsiębiorców?

Wiceminister finansów Jarosłąw Neneman odrzucił możliwość prostego powrotu do zryczałtowanej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Branża beauty chce szerszej obniżki VAT

Zgodnie z planem rządu od 1 kwietnia 2024 roku usługi kosmetyczne w Polsce mają zostać objęte 8-proc. stawką VAT, ale według branży propozycja władz ma zbyt wąski zakres.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Klimatyzm über alles

Tak jak za Polski Ludowej nie było odwrotu od budowy najwyższej formy cywilizacji człowieka, czyli komunistycznej utopii, tak teraz w Unii Europejskiej nie ma odwrotu od ideologii klimatyzmu. Tak samo wtedy, jak i teraz ludzie, którzy się temu sprzeciwiali lub z tego kpili uznawani byli za niespełna rozumu. Wtedy komunizm budowali towarzysze z państwowych przedsiębiorstw, a teraz ze zmianami klimatu walczą menedżerowie i prezesi firm prywatnych.
5 MIN CZYTANIA

Polska dostała unijną karę za zakupy poza Unią?

Komisja Europejska ogłosiła przyznanie wsparcia finansowego w wysokości 500 mln euro na rzecz firm obronnych, co ma na celu podniesienie ich zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej. Polska dostała grosze.
2 MIN CZYTANIA

Auta też będą miały… paszporty!

W ramach unijnego rozporządzenia Euro 7 każdy pojazd ma docelowo posiadać tzw. ekologiczny paszport, który będzie zawierał informacje o jego efektywności energetycznej (limity emisji zanieczyszczeń, emisje CO₂, zużycie paliwa i energii elektrycznej oraz zasięg elektryczny).
2 MIN CZYTANIA