fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaTransportLOT będzie promował kobiety

LOT będzie promował kobiety

Polskie Linie Lotnicze LOT przystąpiły do międzynarodowego programu, którego celem jest zwiększenie obecności kobiet w lotnictwie.

W poniedziałek 5 czerwca podczas konferencji w Stambule PLL LOT formalnie przystąpiły do programu IATA 25by2025. Jego celem jest zwiększenie aktywności zawodowej kobiet we wszystkich obszarach lotnictwa.

LOT ramię w ramię ze światem

Program IATA 25by2025 chce doprowadzić do tego, by w lotnictwie pracowało co najmniej 25 proc. kobiet lub żeby ich udział w poszczególnych specjalizacjach zwiększył się o co najmniej 25 proc. Taki cel postawiło sobie łącznie 175 firm z branży lotniczej z całego świata, które podpisały się pod tą inicjatywą. Polski przewoźnik podkreśla, że udział w IATA 25by2025 jest jedynie usankcjonowaniem równościowej polityki zatrudnienia, którą LOT stosuje od wielu lat.

Według aktualnych danych już dziś panie tworzą aż połowę zarządu LOT-u i stanowią większość całego zespołu przewoźnika. Dział Wsparcia Załóg i Administracji składa się w pełni z kobiet, a w Biurze Zarządzania Personelem Pokładowym stanowią one 84 proc. zatrudnionych. LOT chciałby jednak zwiększyć obecność kobiet w innych działach, które są postrzegane za „męskie”, jak np. Biuro Operacji Technicznych i Biuro Koordynacji Technicznej. W pierwszym biurze kobiety stanowią zaledwie 3 proc. kadry, a w drugim – 22 proc.

W 2022 roku licencję pilota liniowego uzyskało 111 mężczyzn i tylko 8 kobiet. Mam nadzieję, że przystąpienie LOT do inicjatywy 25by2025 pomoże zmienić te statystyki na bardziej zrównoważone

– powiedziała Katarzyna Lewandowska, prezes zarządu PLL LOT.

W podobnym tonie wypowiedziała się Katarzyna Piskorz, członek zarządu ds. korporacyjnych, która zaprosiła kobiety do kokpitów samolotów, ale też do pracy w roli mechaników i inżynierów lotniczych.

Źródło: Polskie Radio 24
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA