W pierwszym kwartale 2022 r. najwięcej cargo lotniczego w Polsce przewiózł LOT, a kolejne miejsca zajęły DHL i UPS.

Fot. Pixabay

Z informacji przekazanych przez LOT wynika, że od stycznia do czerwca bieżącego roku LOT przewiózł łącznie 30,467 tys. ton ładunków, czyli więcej niż w tym samym okresie w 2019 r., gdy było to 29,258 tys. ton. Spółka przewiduje, że w całym 2022 r. przewiezie ok. 55 tys. ton cargo, co będzie oznaczało kilkuprocentowy wzrost w porównaniu do roku poprzedzającego wybuch pandemii koronawirusa.

LOT sprecyzował, że największą część transportu stanowi tzw. general cargo, czyli wszystkie towary, które nie wymagają specjalnych warunków transportu i przechowywania. Poza tym LOT obserwuje dynamiczny wzrost ilości ładunków farmaceutycznych. Jeśli chodzi o najlepsze wyniki, to LOT wskazuje tutaj głównie rynki azjatyckie, czyli rejsy do Seulu, Tokio, Pekinu i Indii.

Z kolei z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że w pierwszym kwartale 2022 r. LOT odnotował największy wzrost ilości przewiezionego cargo w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej. Transport wzrósł o 3085 tys. ton. Kolejne miejsca pod względem największego tonażu przewiezionych towarów odnotowały niemiecki DHL i amerykański UPS. Bardzo dobre wyniki odnotował też ukraiński przewoźnik Antonov Airlines oraz irlandzki ASL Airlines Ireland.

W pierwszym kwartale 2022 r. aż o 45,8 proc. w stosunku do 2021 r. wzrosły przewozy lotnicze cargo z i do Polski. Łącznie było to ponad 39,8 tys. ton towarów w trakcie niemal 3,3 tys. operacji lotniczych.

„Analizując przewozy cargo pod względem lotnisk, największy tonaż w pierwszym kwartale 2022 roku przewieziono ponownie z i do Lotniska Chopina w Warszawie – 24,510 tys. ton, co stanowi 62 proc. całego cargo przewiezionego na pokładach samolotów w polskich portach lotniczych w tym okresie” – podsumował ULC.

Lotnisko w Pyrzowicach notuje wzrost przewozów cargo

PAP

Poprzedni artykułA w USA zabrakło wołowiny
Następny artykułCzy rozważasz emigrację zarobkową?