Polskie lotniska regionalne powoli wracają do poziomu obsługi podróżnych sprzed wybuchu pandemii.

skitterphoto/Pixabay

W 2022 r. trzynaście polskich lotnisk regionalnych obsłużyło 26,7 mln podróżnych. To więcej niż rok temu, ale ciągle mniej niż wynosi rekord.

Ubiegłoroczny wynik jest o 14,5 mln lepszy niż ten z 2021 r., ale też o 3,5 mln słabszy od rekordowego 2019 r. We wszystkich czternastu portach lotniczych, czyli również na Lotnisku Chopina w Warszawie, odnotowano natomiast 41,1 mln pasażerów, podczas gdy w 2019 r. było to 49,1 mln. Warto odnotować, że w minionym roku trzy polskie lotniska regionalne zaczęły pełnić ważną rolę w obsłudze lotów cargo z pomocą dla napadniętej przez Rosję Ukrainy.

W 2022 r. sześć lotnisk regionalnych osiągnęło wynik powyżej 1 mln pasażerów. Podobnie jak w latach poprzednich, największym portem regionalnym okazał się Kraków, który w 2022 r. obsłużył 7,39 mln podróżnych. Na drugim miejscu, z liczbą 4,57 mln pasażerów, znalazł się Gdańsk, a trzecie były Katowice, gdzie odnotowano 4,41 mln podróżnych. Czwartym największym portem regionalnym w Polsce w 2022 r., z rekordowym wynikiem 3,12 mln pasażerów, zostało lotnisko Warszawa-Modlin. Kolejne dwa lotniska to Wrocław, w którym obsłużono 2,87 mln pasażerów, oraz Poznań z wynikiem 2,25 mln osób.

– Nastąpiła szybka odbudowa przewozów pasażerskich, co jest bardzo ważne dla ustabilizowania sytuacji finansowej portów. Mieszkańcy Polski po raz kolejny pokazali, że chcą i lubią latać z lotnisk regionalnych, które dobrze znają i do których dojazd nie jest wyzwaniem finansowym. W minionym roku dwóch na trzech obsłużonych w Polsce pasażerów linii lotniczych wybierało porty regionalne – powiedział prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych Artur Tomasik. – Pierwszy rok po kryzysie pandemicznym potwierdził rolę lotnisk regionalnych dla zrównoważonego rozwoju kraju. Są także kluczowym elementem infrastruktury strategicznej państwa, bo to właśnie one przyjęły na siebie obsługę zdecydowanej większości różnorakiej pomocy dla Ukrainy, która drogą lotnicza przybywała do Polski. Mowa tutaj w szczególności o lotniskach w Rzeszowie, Lublinie i Katowicach – dodał.

PAP

Poprzedni artykułJak wyglądają finanse rolników?
Następny artykułRuch w galeriach handlowych maleje