fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaTransportLotnisko w Pyrzowicach notuje wzrost przewozów cargo

Lotnisko w Pyrzowicach notuje wzrost przewozów cargo

Katowicki Port Lotniczy w Pyrzowicach cieszy się z dużego wzrostu w przewozie ładunków.

Tylko w pierwszym półroczu 2022 r. przez lotnisko w Pyrzowicach przewieziono prawie 19,7 tys. ton ładunków cargo, czyli o ponad 42 proc. więcej niż w tym samym okresie rok temu. To wzrost aż o 5846 ton.

Według informacji przekazanych przez Piotra Adamczyka z biura prasowego lotniska, tylko w czerwcu 2022 r. przez Katowice Airport przeszło 3789 ton frachtu, czyli o niemal 60 proc. więcej niż w czerwcu 2021 r.

W sumie przez pierwszych sześć miesięcy 2022 r. w Pyrzowicach miało miejsce 2968 startów i lądowań samolotów towarowych. To o 55 proc., czyli 959 więcej, niż przez pierwsze półrocze 2021 r.

– Katowice Airport cały czas umacnia się na pozycji lidera w segmencie cargo w gronie 13 polskich lotnisk regionalnych. To ważna informacja z perspektywy struktury przychodów GTL SA, w której przewozy frachtu odgrywają coraz ważniejszą rolę – powiedział prezes GTL Artur Tomasik, cytowany w informacji prasowej portu.

Włodarze lotniska w Pyrzowicach spodziewają się, że w całym 2022 r. przez katowicki port lotniczy przejdzie rekordowe 45 tys. ton frachtu, a liczba startów i lądowań samolotów cargo po raz pierwszy w historii wyniesie ok. 7 tys. w skali roku. Dla porównania: w 2019 r. Katowice Airport obsłużyło niewiele ponad 20,1 tys. ton frachtu, w 2020 r. – 20,3 tys. ton, a w 2021 r. było to już 32,1 tys. ton towaru.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA