fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiLuka VAT maleje. Jak wygląda Polska na tle Unii?

Luka VAT maleje. Jak wygląda Polska na tle Unii?

Komisja Europejska poinformowała, że Polska skutecznie redukuje lukę VAT.

Zgodnie z najnowszym unijnym raportem „VAT GAP in the EU – Report 2022” w 2020 r. luka VAT w Polsce zmniejszyła się o 1,4 pkt w stosunku do 2019 r. i osiągnęła poziom 11,3 proc. Opublikowane dane pokazują, że nasz kraj należy do europejskiej czołówki w obniżaniu luki VAT w latach 2016-2020. W tym okresie zredukowaliśmy lukę o 9,1 proc. Wyprzedziła nas tylko Łotwa z wynikiem 10,8 proc., a Węgry uzyskały taki sam rezultat jak Polska.

„Duża w tym zasługa konsekwentnych działań Ministerstwa Finansów wraz z Krajową Administracją Skarbową” – poinformował resort finansów.

Jeśli chodzi o szacunki polskiego ministerstwa, to w 2021 r. luka VAT spadła w naszym kraju już do 4,3 proc. Jest to efekt m.in. wprowadzania nowoczesnych narzędzi uszczelniających system podatkowy.

„Zreformowaliśmy administrację skarbową, podnieśliśmy kary za przestępstwa VAT-owskie. Ulgę uczciwym przedsiębiorcom, którzy przegrywali konkurencję z podatkowymi przestępcami, przyniosły pakiety paliwowy i przewozowy (SENT). Pojawiły się pionierskie, systemowe rozwiązania, które zaczęły przynosić trwałe skutki” – wylicza ministerstwo w komunikacie prasowym.

Wśród rozwiązań, które pomogły zredukować Polsce lukę VAT są: mechanizm podzielonej płatności, wykaz podatników VAT, elektroniczne raportowanie oraz kolejne e-usługi administracji, jak kasy online, kasy w postaci oprogramowania oraz e-paragon. Pomocny jest także nowy System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej. Według rządu polskie rozwiązania są wykorzystywane przez inne państwa unijne.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA