fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaPodatkiLuka VAT maleje. Jak wygląda Polska na tle Unii?

Luka VAT maleje. Jak wygląda Polska na tle Unii?

Komisja Europejska poinformowała, że Polska skutecznie redukuje lukę VAT.

Zgodnie z najnowszym unijnym raportem „VAT GAP in the EU – Report 2022” w 2020 r. luka VAT w Polsce zmniejszyła się o 1,4 pkt w stosunku do 2019 r. i osiągnęła poziom 11,3 proc. Opublikowane dane pokazują, że nasz kraj należy do europejskiej czołówki w obniżaniu luki VAT w latach 2016-2020. W tym okresie zredukowaliśmy lukę o 9,1 proc. Wyprzedziła nas tylko Łotwa z wynikiem 10,8 proc., a Węgry uzyskały taki sam rezultat jak Polska.

„Duża w tym zasługa konsekwentnych działań Ministerstwa Finansów wraz z Krajową Administracją Skarbową” – poinformował resort finansów.

Jeśli chodzi o szacunki polskiego ministerstwa, to w 2021 r. luka VAT spadła w naszym kraju już do 4,3 proc. Jest to efekt m.in. wprowadzania nowoczesnych narzędzi uszczelniających system podatkowy.

„Zreformowaliśmy administrację skarbową, podnieśliśmy kary za przestępstwa VAT-owskie. Ulgę uczciwym przedsiębiorcom, którzy przegrywali konkurencję z podatkowymi przestępcami, przyniosły pakiety paliwowy i przewozowy (SENT). Pojawiły się pionierskie, systemowe rozwiązania, które zaczęły przynosić trwałe skutki” – wylicza ministerstwo w komunikacie prasowym.

Wśród rozwiązań, które pomogły zredukować Polsce lukę VAT są: mechanizm podzielonej płatności, wykaz podatników VAT, elektroniczne raportowanie oraz kolejne e-usługi administracji, jak kasy online, kasy w postaci oprogramowania oraz e-paragon. Pomocny jest także nowy System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej. Według rządu polskie rozwiązania są wykorzystywane przez inne państwa unijne.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA