Komisja Europejska poinformowała, że Polska skutecznie redukuje lukę VAT.

blokada środków na rachunku vat - grafika wpisu

Zgodnie z najnowszym unijnym raportem „VAT GAP in the EU – Report 2022” w 2020 r. luka VAT w Polsce zmniejszyła się o 1,4 pkt w stosunku do 2019 r. i osiągnęła poziom 11,3 proc. Opublikowane dane pokazują, że nasz kraj należy do europejskiej czołówki w obniżaniu luki VAT w latach 2016-2020. W tym okresie zredukowaliśmy lukę o 9,1 proc. Wyprzedziła nas tylko Łotwa z wynikiem 10,8 proc., a Węgry uzyskały taki sam rezultat jak Polska.

„Duża w tym zasługa konsekwentnych działań Ministerstwa Finansów wraz z Krajową Administracją Skarbową” – poinformował resort finansów.

Jeśli chodzi o szacunki polskiego ministerstwa, to w 2021 r. luka VAT spadła w naszym kraju już do 4,3 proc. Jest to efekt m.in. wprowadzania nowoczesnych narzędzi uszczelniających system podatkowy.

„Zreformowaliśmy administrację skarbową, podnieśliśmy kary za przestępstwa VAT-owskie. Ulgę uczciwym przedsiębiorcom, którzy przegrywali konkurencję z podatkowymi przestępcami, przyniosły pakiety paliwowy i przewozowy (SENT). Pojawiły się pionierskie, systemowe rozwiązania, które zaczęły przynosić trwałe skutki” – wylicza ministerstwo w komunikacie prasowym.

Wśród rozwiązań, które pomogły zredukować Polsce lukę VAT są: mechanizm podzielonej płatności, wykaz podatników VAT, elektroniczne raportowanie oraz kolejne e-usługi administracji, jak kasy online, kasy w postaci oprogramowania oraz e-paragon. Pomocny jest także nowy System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej. Według rządu polskie rozwiązania są wykorzystywane przez inne państwa unijne.

Poprzedni artykułWiceszefowa Parlamentu Europejskiego aresztowana w sprawie korupcyjnej!
Następny artykułHotelarze zacierają ręce czekając na końcówkę roku