fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatŁukaszenka grozi Europie zablokowaniem dostaw gazu

Łukaszenka grozi Europie zablokowaniem dostaw gazu

Aleksander Łukaszenka ostrzega, że kolejne sankcje nałożone przez Brukselę spowodują zablokowanie dostaw gazu do Europy.

„Ogrzewamy Europę, a mimo to grożą nam zamknięciem granicy. A co, jeśli odetniemy dostawy gazu  ziemnego?” –  tymi słowami prezydent Białorusi zwrócił się do władz Polski, Litwy, ale także „innych głupców”, doradzając europejskim politykom poważne zastanowienie się przed nałożeniem kolejnych sankcji.

Przez Białoruś codziennie przepływają ogromne ilości gazu z Rosji. Rosja dostarcza ponad 30 proc. węglowodorów wykorzystywanych w Europie. W 2006 i 2009 roku, kiedy Moskwa odcięła dostawy gazu na Ukrainę, skutki odczuł cały europejski kontynent. Ponadto Łukaszenka wezwał „Ministerstwo Obrony, a także Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) i siły graniczne do kontrolowania ruchu wojsk NATO i Polski”. Jak podała białoruska agencja prasowa BelTA, białoruski prezydent ostrzegł, że w niektórych obozach, gdzie przebywają imigranci, podejmowane są próby wprowadzenia broni i amunicji w celu wywołania konfliktu.

Wszystkiemu winna jest Unia?

Białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej w wywiadzie dla rosyjskiej agencji informacyjnej „Sputnik” zaprzeczył, jakoby Mińsk rozpoczął „wojnę hybrydową” przeciwko Unii Europejskiej. Makiej stwierdził, że to, co dzieje się na granicy z Polską, „jest wynikiem bezmyślnej polityki UE”, w tym „zaproszenia przez europejskich polityków uchodźców z obietnicą ich przyjęcia”.

Jego zdaniem, UE radykalnie zmieniła politykę otwartych drzwi, a winą za wcześniejsze deklaracje wobec uchodźców próbuje przerzucić na Białoruś, oskarżając to państwo o wojnę hybrydową.

Ponadto Makiej oskarżył sąsiadujące z Białorusią państwa o próby organizowania prowokacji dodając, że dalszy rozwój sytuacji nie zależy od władz Białorusi.

Reakcja Unii

– Widzimy groźby i nie pozwolimy, aby nas zastraszano – w takich słowach groźby Łukaszenki skomentowała Dana Spinant, rzeczniczka Komisji Europejskiej, dodając jednocześnie, że ani ludzie, ani gaz nie powinny być wykorzystywane w geopolitycznych przepychankach.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA