fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatŁukaszenka grozi Europie zablokowaniem dostaw gazu

Łukaszenka grozi Europie zablokowaniem dostaw gazu

Aleksander Łukaszenka ostrzega, że kolejne sankcje nałożone przez Brukselę spowodują zablokowanie dostaw gazu do Europy.

„Ogrzewamy Europę, a mimo to grożą nam zamknięciem granicy. A co, jeśli odetniemy dostawy gazu  ziemnego?” –  tymi słowami prezydent Białorusi zwrócił się do władz Polski, Litwy, ale także „innych głupców”, doradzając europejskim politykom poważne zastanowienie się przed nałożeniem kolejnych sankcji.

Przez Białoruś codziennie przepływają ogromne ilości gazu z Rosji. Rosja dostarcza ponad 30 proc. węglowodorów wykorzystywanych w Europie. W 2006 i 2009 roku, kiedy Moskwa odcięła dostawy gazu na Ukrainę, skutki odczuł cały europejski kontynent. Ponadto Łukaszenka wezwał „Ministerstwo Obrony, a także Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) i siły graniczne do kontrolowania ruchu wojsk NATO i Polski”. Jak podała białoruska agencja prasowa BelTA, białoruski prezydent ostrzegł, że w niektórych obozach, gdzie przebywają imigranci, podejmowane są próby wprowadzenia broni i amunicji w celu wywołania konfliktu.

Wszystkiemu winna jest Unia?

Białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej w wywiadzie dla rosyjskiej agencji informacyjnej „Sputnik” zaprzeczył, jakoby Mińsk rozpoczął „wojnę hybrydową” przeciwko Unii Europejskiej. Makiej stwierdził, że to, co dzieje się na granicy z Polską, „jest wynikiem bezmyślnej polityki UE”, w tym „zaproszenia przez europejskich polityków uchodźców z obietnicą ich przyjęcia”.

Jego zdaniem, UE radykalnie zmieniła politykę otwartych drzwi, a winą za wcześniejsze deklaracje wobec uchodźców próbuje przerzucić na Białoruś, oskarżając to państwo o wojnę hybrydową.

Ponadto Makiej oskarżył sąsiadujące z Białorusią państwa o próby organizowania prowokacji dodając, że dalszy rozwój sytuacji nie zależy od władz Białorusi.

Reakcja Unii

– Widzimy groźby i nie pozwolimy, aby nas zastraszano – w takich słowach groźby Łukaszenki skomentowała Dana Spinant, rzeczniczka Komisji Europejskiej, dodając jednocześnie, że ani ludzie, ani gaz nie powinny być wykorzystywane w geopolitycznych przepychankach.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA