fbpx
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatLuksus odporny na kryzysy. Towary dla bogaczy sprzedają się doskonale

Luksus odporny na kryzysy. Towary dla bogaczy sprzedają się doskonale

Wartość globalnego rynku dóbr luksusowych wzrosła w zeszłym roku o prawie 10 procent. Szczególnie wyraźny jest rosnący sektor ekskluzywnych podróży.

Raport na temat sprzedaży luksusowych towarów i usług przygotowała firma consultingowa Bain & Company we współpracy z Altagamma, włoskim stowarzyszeniem producentów ekskluzywnych marek. 

Zgodnie z szacunkami wartość globalnego rynku dóbr luksusowych sięgnęła w roku 2022  1,5 miliarda euro, co oznacza wzrost o 8-10 proc. względem roku wcześniejszego.  Szczególnie kwitnie rynek najdroższych restauracji (wzrost o 10 proc.), hoteli (o 14 proc.), a w szczególności luksusowych rejsów (aż o 113 proc.). 

Słabsze (kilkuprocentowe) wzrosty notuje też rynek osobistych dóbr luksusowych, na który składa się sprzedaż biżuterii, drogiej odzieży, wyrobów skórzanych, zegarków czy kosmetyków. 

Wzrosty wydatków na tego typu produkty napędzają przede wszystkim konsumenci z Europy, Bliskiego Wschodu (w szczególności z Arabii Saudyjskiej), Dalekiego Wschodu (z dominacją Chin i Japonii) i Australii. Coraz mniej na luksusowe dobra wydają natomiast mieszkańcy obydwu Ameryk. 

Bain & Company szacuje, że cały ten rynek będzie do 2030 r. stabilnie rósł o 5-7 proc. rocznie.

bain.com, euronews.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA