fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaArchiwumMacron chce być nuklearnym przywódcą Europy

Macron chce być nuklearnym przywódcą Europy

– Możemy powiedzieć, że w pewnym stopniu Macron złamał nuklearne tabu. Ważne jest, aby pamiętać, że istnieje coś takiego jak zagrożenia nuklearne – powiedział polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w wywiadzie udzielonym po konferencji bezpieczeństwa w Monachium. – Wszyscy wiedzą, że istnieje broń nuklearna, ale o tym nie rozmawiamy – dodał.

Pełny zakres ambicji Macrona pozostaje niejasny, jednakże w ciągu kilku tygodni od opuszczenia UE przez Wielką Brytanię wielokrotnie powoływał się on na francuską broń nuklearną. Wrócił do tego tematu w sobotę, zachwalając wartość francuskiego arsenału w sporach politycznych ze Stanami Zjednoczonymi. – Musimy stworzyć własne zasoby i możliwości, które dadzą nam wiarygodność do tego, by móc samemu działać – powiedział Macron podczas sesji pytań i odpowiedzi na konferencji. – Jeśli nie będziemy w stanie działać, to w polityce zagranicznej nie będziemy wiarygodni, zwłaszcza w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych.

Francuski przywódca uważa, że ​​„francuskie siły nuklearne wzmacniają bezpieczeństwo Europy i mają w tym sensie prawdziwie europejski wymiar”. Macron podkreślił też, że nawet zgromadzenie europejskie, które oferuje prowadzenie wspólnych ćwiczeń dotyczących francuskiej broni nuklearnej, opiera się na amerykańskim arsenale nuklearnym. – Możemy rozmawiać o amerykańskich aktywach jądrowych, ale nie o brytyjskich czy francuskich aktywach jądrowych, ponieważ zawsze musiały one być zaakceptowane przez USA – zaznaczył. – Wiem, że dla Niemiec ta kwestia nie będzie łatwa, ale wierzę, że musimy przeprowadzić spokojną debatę. Stany Zjednoczone nie zawsze muszą być decyzyjnym ogniwem w tej grze – dodał. I stwierdził, że należy wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć myśleć w sposób europejski.

Wahanie Berlina, by zgodzić się na zależność od francuskiego parasola nuklearnego, może podważyć próbę Macrona aby ustanowić nową „kulturę strategiczną” w Europie.
– Niemiecki rząd jest dość podzielony, jeśli chodzi o podjęcie decyzji w tej sprawie. Ma jednak świadomość , że po Brexicie Francja jest jedyną energią jądrową – powiedział zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana podczas niedawnego wywiadu dla „Washington Examiner”.

Polski minister spraw zagranicznych dopuszcza możliwość, że „Francja może przyczynić się do wspólnego bezpieczeństwa”. – Z naszej perspektywy stosunki transatlantyckie są oczywiście jedynym gwarantem naszego bezpieczeństwa – powiedział Czaputowicz, zauważając, że obecnie jedynie amerykański arsenał jest wystarczająco duży, aby stworzyć prawdziwy postrach dla Rosjan.

DL/Washington Examiner

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA