fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatMacron: „Ukraina będzie w Unii Europejskiej, ale za… kilkadziesiąt lat”

Macron: „Ukraina będzie w Unii Europejskiej, ale za… kilkadziesiąt lat”

Prezydent Francji nie ukrywa, że proces przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej może trochę potrwać...

Emmanuel Macron wygłosił przemówienie, w którym otwarcie stwierdził, iż Ukraina być może dołączy do „równoległej wspólnoty europejskiej”, jednak nie będzie to właściwa Unia Europejska. Jego zdaniem, powszechna powinna być wiedza, iż rząd w Kijowie potrzebuje kilku, a być może kilkudziesięciu lat, aby przygotować swój kraj na członkostwo w pełnoprawnej Unii Europejskiej.

Zdaniem prezydenta Francji, szybsza akcesja wiązałaby się z obniżeniem standardów Wspólnoty oraz gruntownego przemyślenia zasad jedności Europy.

Jednocześnie jego zdaniem warta rozważenia jest inicjatywa „równoległej wspólnoty europejskiej”. Macron uważa, że powinny się w niej znaleźć kraje, które „geograficznie znajdują się w Europie i podzielają jej wartości”.

BBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska sztuczna inteligencja chce konkurować z ChatGPT

Instytucje naukowe ogłosiły powołanie konsorcjum, którego celem jest powstanie opartego na polskich treściach modelu językowego oraz inteligentnego asystenta na kształt Chat GPT czy Google Bard.
< 1 MIN CZYTANIA

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA