fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaArchiwumMafie vatowskie ograbiają Europę z miliardów euro.

Mafie vatowskie ograbiają Europę z miliardów euro.

W latach 2007-2015 luka VAT-owska w Polsce rosła w zatrważającym tempie i o ile w 2007 roku skalę wyłudzeń podatkowych szacowano na 0,3 proc. PKB, to w 2015 było to już 3 proc. PKB. Eksperci PwC szacują, że w latach 2008-2015 wyprowadzono w ten sposób 220 mld zł. Kwota ta odpowiada 85 proc. wszystkich funduszy unijnych przyznanych Polsce w latach 2014-2020.

To, że mafie VAT-owskie w ostatnich latach miały się świetnie, potwierdza raport Najwyższej Izby Kontroli z czerwca 2018 roku. Wskazuje on, że w latach 2013-2015 zjawisko wyłudzeń VAT miało szeroką skalę.

„Nasiliło się wykorzystywanie fikcyjnych faktur. Groźne były także tzw. karuzele podatkowe, czyli tworzone przez oszustów struktury pozorujące przepływ towarów pomiędzy państwami Unii Europejskiej, służące wyłudzeniu podatku VAT. Administracja podatkowa i skarbowa nie była wówczas wystarczająco skuteczna w zwalczaniu oszustw związanych z VAT” – przeczytać można w raporcie NIK-u.

Okazuje się, że problem ten dotyczy nie tylko Polski. Szacuje się, że każdego roku państwa Unii Europejskiej mogą tracić nawet 152 mld euro.

– Wiele europejskich państw zmaga się z problemem luki w VAT. Zjawisko to oprócz oczywistych konsekwencji w postaci uszczuplania wpływów do budżetu, negatywnie oddziałuje również na uczciwych przedsiębiorców i ich konkurencyjność, a także psuje wizerunek całego kraju. Dlatego tak ważne jest, by uszczelnienie systemu podatkowego było priorytetem rządzących – mówi cytowany przez "Wprost" Tomasz Barańczyk, partner zarządzający działem prawno-podatkowym PwC.

W poszczególnych krajach UE problem ma zróżnocowany rozmiar. Według szacunków w 2016 roku luki w podatku VAT w państwach członkowskich wahały się od 0,85 proc. w Luksemburgu do 35,88 proc. w Rumunii. I to właśnie Rumunia jest niechlubnym liderem raportu opublikowanego przez Komisję Europejską. W 2014 r. straciła ona aż 40,30 proc. tego, co powinna otrzymać z podatku od towarów i usług. W 2016 r. dokonano uszczelnienia systemu obniżająć poziom wyłudzenia do wspomnianego już 35,88 proc.

Duży problem z wyłudzeniami podatkowymi ma też Słowacja, gdzie w 2015 roku poziom wyłudzeń szacowany był na 29 proc. Trzeba jednak zauważyć, że nasi południowi sąsiedzi zrobili duży postęp w kwestii uszczelnień systemu podatkowego. 3 lata wcześniej państwo traciło aż 36,69 proc. należnych wpływów z VAT, a w 2016 roku było to już 25,68 proc.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

JS/Wprost

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA