Prezydent Andrzej Duda powołał Magdalenę Rzeczkowską na stanowisko ministra finansów w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.

blokada środków na rachunku vat - grafika wpisu

Ministerstwo Finansów poinformowało, że Magdalena Rzeczkowska jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (1998) oraz studiów podyplomowych w zakresie integracji europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim – Centrum Europejskie (2001). Jeśli chodzi o jej dotychczasową karierę zawodową, to w przeszłości pracowała w Głównym Urzędzie Ceł, a od 2002 r. jest zatrudniona w Ministerstwie Finansów, gdzie od 2020 r. była sekretarzem stanu, a także szefem Krajowej Administracji Skarbowej.

W trakcie akcesji Polski do Unii Europejskiej nowa minister finansów współtworzyła ustawę Prawo celne oraz przepisy wykonawcze, natomiast w 2016 r. koordynowała całość procesu wdrożenia nowych przepisów Unijnego Kodeksu Celnego.

„Na przestrzeni ponad 20 lat pracy zawodowej inicjowała lub koordynowała proces wprowadzania szeregu rozwiązań prawnych i organizacyjnych wspierających działalność przedsiębiorców zaangażowanych w import i eksport towarów do krajów trzecich. Była także odpowiedzialna za przebieg procesu elektronizacji obsługi procesów celnych. Działania te zakończyły się sukcesem –100% zgłoszeń celnych jest obecnie obsługiwanych elektronicznie” — czytamy w oficjalnym komunikacie resortu. „Z jej inicjatywy wprowadzono nowatorskie rozwiązania prawne w zakresie trybu prowadzenia postępowania w sprawach celnych. W ostatnim czasie z powodzeniem przeprowadziła reformę w zakresie dokonywania odpraw celnych – wdrożenie Centrów Dokonywania Odpraw Celnych (CUDO)” – napisano.

Poprzednim ministrem finansów był Tadeusz Kościński, który biorąc na siebie odpowiedzialność za wprowadzenie Polskiego Ładu został 9 lutego 2022 r. odwołany ze stanowiska.

Poprzedni artykułMusk kupił Twittera i zapowiada „odblokowanie” serwisu
Następny artykułTwitter przed nadzieją na uwolnienie od klimatycznej poprawności