fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaMaksymalne ceny prądu szkodliwe dla OZE?

Maksymalne ceny prądu szkodliwe dla OZE?

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej krytycznie odniosło się do ustawy o zamrożeniu cen energii.

Według Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej ustawa o zamrożeniu cen negatywnie wpłynie na rozwój odnawialnych źródeł energii. Poza tym stowarzyszenie w specjalnym oświadczeniu zauważyło, że rząd nie skonsultował zmian z branżą. Jednocześnie PSEW podkreśliło, że rozumie starania rządu w celu ograniczenia cen prądu.

„Cała branża jest jednak mocno zaniepokojona faktem, że projekt ten nie podlegał konsultacjom publicznym, co uniemożliwiło wielu branżowym organizacjom przedstawienia swoich uwag i rekomendacji. Przez to przyjęta ustawa nie uwzględnia wszystkich okoliczności, które projektodawca powinien wziąć pod uwagę, co może poważnie zaszkodzić rozwojowi OZE w Polsce” – napisano w oświadczeniu.

Według PSEW przyjęte rozwiązania powinny mieć charakter czasowy i obowiązywać nie dłużej niż do 30 czerwca 2023 r. Poza tym ustawa powinna chronić rozwój umów cPPA (Corporate Power Purchase Agreement).

„Umowy cPPA, z uwagi na swój charakter, działają na ograniczenie cen energii w horyzoncie długoterminowym, a nie tak jak ustawa do dnia 30 czerwca 2023 r. Obecne rozwiązanie negatywnie wpłynie na rynek umów cPPA, ponieważ wytwórcy – mając na uwadze ryzyko – stracą zainteresowanie zawieraniem tego typu kontraktów, co oznacza, że odbiorcy przemysłowi nie będą mieli możliwości zabezpieczenia ceny energii w długim terminie” – wyjaśniono.

Autorzy oświadczenia wskazali, że trzeba też zmienić podejście do ustalania odpisu na Fundusz z granulacji dobowej na rzecz ustalenia miesięcznego cyklu wyliczenia odpisu, gdyż obecne rozwiązanie może powodować straty po stronie przedsiębiorstw energetycznych. PSEW podkreśliło w końcu, że przyjęta ustawa nie uwzględniła zmian technologicznych z ostatniej dekady.

„Brak możliwości przedstawienia uwag i rekomendacji ze strony branży i kluczowych interesariuszy sprawiło, że przyjęta ustawa w obliczu potrzeby pilnych zmian zawiera znaczące błędy i nie uwzględnia kilku ważnych elementów, które mogą sprawić, że zakładane rezultaty nie zostaną̨ osiągnięte lub koszt ich osiągnięcia będzie niewspółmiernie wysoki” – podsumowali przedstawiciele branży.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

ONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

W Brukseli odbył się pierwszy w historii szczyt na temat rozwoju energii atomowej, którego celem było podkreślenie jej roli w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
< 1 MIN CZYTANIA

Przed nami gigantyczne braki prądu

Z najnowszej analizy PSE wynika, że ślepa realizacja przez kolejne rządy unijnej polityki likwidacji energetyki węglowej doprowadzi do gigantycznych braków energii elektrycznej w najbliższych latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA