fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesMałe firmy budowlane i deweloperzy w zastoju

Małe firmy budowlane i deweloperzy w zastoju

Rynek deweloperski to nie tylko duże przedsiębiorstwa – w Polsce szereg budów, także mieszkaniowych, realizują mali przedsiębiorcy. To oni najbardziej odczuwają wzrost kosztów działalności, problemy z dostępem do materiałów budowlanych, płynnością i pracownikami. Im dłuższa będzie zima i im mniej dostaną zleceń, tym niestety większe problemy.

Opublikowane właśnie dane Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB) opisują sytuację mniejszych przedsiębiorców na styczeń tego roku. Już od drugiego kwartału 2022 r. rynek budowlany gwałtownie hamuje, a zwłaszcza mniejsi przedsiębiorcy otrzymują mało zleceń i mają coraz większe trudności z płynnością. PZPB policzyło, na podstawie rozesłanych do firm ankiet, że niedostateczny popyt na usługi stał się barierą działalności dla 29 proc. mikrofirm, 24 proc. małych firm i 23 proc. przedsiębiorstw średniej wielkości. W efekcie rośnie liczba upadłości i postępowań restrukturyzacyjnych – w ubiegłym roku było ich aż 280. PZPB prognozuje, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej.

Na razie bez nowych inwestycji

Zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym liczba nowych budów jest niepokojąco niewielka. Wiele z nich „stoi” także z powodu przedłużających się problemów z uzyskaniem funduszy z Unii Europejskiej. Nie ruszyły jeszcze inwestycje publiczne, więc mniejsi przedsiębiorcy nie mogą wykonywać nawet prac w charakterze podwykonawców.

GUS podaje, że w grudniu ubiegłego roku dynamika produkcji budowlano-montażowej była o 0,8 proc. słabsza w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Niestety, nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie będzie wyraźnie lepiej.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA