fbpx
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaBiznesMałe firmy najbardziej boją się inflacji

Małe firmy najbardziej boją się inflacji

Wysoka inflacja jest zdecydowanie największą obawą małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Jakie są inne ich zmartwienia?

Aż 90 proc. małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce wskazuje inflację jako największą obawę w prowadzeniu biznesu – wynika z Barometru EFL na trzeci kwartał 2023 roku. Kolejnym zmartwieniem są rosnące koszty prowadzenia działalności, na co wskazuje dwie trzecie firm.

Analitycy EFL wskazują, że rosnące koszty prowadzenia działalności to naturalnie skutek wysokiej inflacji w Polsce, która choć od paru miesięcy spada, to ciągle przekracza 10 proc.

Oczywiście pierwszą opcją ratunkową w przypadku braku funduszy z podstawowej działalności jest finansowanie zewnętrzne i na to wskazują przedsiębiorcy. Jednak ciekawa jest druga metoda – inwestycje w środki trwałe ograniczające zużycie energii. Zielone aktywa stanowią coraz większą część inwestycji firmowych i to zarówno biorąc pod uwagę środki transportu czy maszyny i urządzenia. Ten trend będzie się umacniać

– napisano w raporcie.

Inne zmartwienia polskich przedsiębiorców to spadek popytu (10 proc.), a także niekorzystne rozwiązania legislacyjne (10 proc.), brak pracowników (5 proc.) oraz brak zdolności kredytowej. W związku z gorszą sytuacją finansową aż 40 proc. planuje starać się o zewnętrzne finansowe i dotyczy to raczej firm małych (47 proc.) niż średnich (31 proc.).

Polscy przedsiębiorcy z uwagi na coraz droższy prąd planują też dokonać inwestycji ograniczających zużycie energii, co deklaruje co piąta firma i w tym wypadku dotyczy to częściej firm większych. Poza tym przedsiębiorcy myślą o rezygnacji z premii i podwyżek (8 proc.), a nawet rozważają zakończenie prowadzenia działalności (8 proc.). O zamknięciu biznesu najczęściej myślą mikroprzedsiębiorcy (18,5 proc.).

Źródło: ISBnews

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA