fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaTransportMałe firmy rezygnują z leasingu?

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.

Mikro i mali przedsiębiorcy coraz rzadziej decydują się na leasing samochodów służbowych i zamiast tego rozwiązania wybierają wynajem długoterminowy. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej.

Badanie „Oczekiwania i potrzeby przedsiębiorców wobec samochodów służbowych” wykonane przez IBRiS na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) wykazało, że w lipcu 2023 roku zainteresowanie wynajmem długoterminowym aut wśród przedstawicieli małych, mikro i jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło do 23 proc. (17 proc. w listopadzie 2022 roku).

Firmy coraz częściej oczekują elastycznych i dopasowanych indywidualnie rozwiązań, co jest zrozumiałe w obecnej sytuacji gospodarczej. Tym bardziej cieszy zainteresowanie i wysoka świadomość wśród małych, mikro i jednoosobowych firm usług, takich jak wynajem długoterminowy, który wyróżnia się na tle konkurencyjnych sposobów finansowania aut dużą stabilnością gwarantowaną klientowi

– powiedział prezes PZWLP Robert Antczak.

Gorsze warunki gospodarcze sprawiły, że najmniejsi przedsiębiorcy tracą zainteresowanie zakupem aut za gotówkę, bo wyraża je 33 proc. ankietowanych – w porównaniu do 36 proc. w ostatnim badaniu. Aktualnie wynajem długoterminowy jest rozpoznawalny przez 89 proc. badanych przedsiębiorców, czyli o 5 pkt proc. więcej niż w listopadzie 2022 roku.

IBRiS sprawdził też, jakie czynniki są dla przedsiębiorców najważniejsze przy wyborze finansowania auta służbowego. Na pierwszy miejscu znalazła się stała miesięczna rata, niezależna od stóp procentowych (49 proc.), drugie miejsce zajęła niska miesięczna rata (41 proc.), a na trzecim uplasowała się pełna obsługa, ubezpieczenie i serwis wliczone w ratę (37 proc.).

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA