fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaTransportMałe firmy rezygnują z leasingu?

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.

Mikro i mali przedsiębiorcy coraz rzadziej decydują się na leasing samochodów służbowych i zamiast tego rozwiązania wybierają wynajem długoterminowy. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej.

Badanie „Oczekiwania i potrzeby przedsiębiorców wobec samochodów służbowych” wykonane przez IBRiS na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) wykazało, że w lipcu 2023 roku zainteresowanie wynajmem długoterminowym aut wśród przedstawicieli małych, mikro i jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło do 23 proc. (17 proc. w listopadzie 2022 roku).

Firmy coraz częściej oczekują elastycznych i dopasowanych indywidualnie rozwiązań, co jest zrozumiałe w obecnej sytuacji gospodarczej. Tym bardziej cieszy zainteresowanie i wysoka świadomość wśród małych, mikro i jednoosobowych firm usług, takich jak wynajem długoterminowy, który wyróżnia się na tle konkurencyjnych sposobów finansowania aut dużą stabilnością gwarantowaną klientowi

– powiedział prezes PZWLP Robert Antczak.

Gorsze warunki gospodarcze sprawiły, że najmniejsi przedsiębiorcy tracą zainteresowanie zakupem aut za gotówkę, bo wyraża je 33 proc. ankietowanych – w porównaniu do 36 proc. w ostatnim badaniu. Aktualnie wynajem długoterminowy jest rozpoznawalny przez 89 proc. badanych przedsiębiorców, czyli o 5 pkt proc. więcej niż w listopadzie 2022 roku.

IBRiS sprawdził też, jakie czynniki są dla przedsiębiorców najważniejsze przy wyborze finansowania auta służbowego. Na pierwszy miejscu znalazła się stała miesięczna rata, niezależna od stóp procentowych (49 proc.), drugie miejsce zajęła niska miesięczna rata (41 proc.), a na trzecim uplasowała się pełna obsługa, ubezpieczenie i serwis wliczone w ratę (37 proc.).

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża transportowa coraz bardziej zadłużona

Rosną długi polskiej branży TSL, która reaguje na to większą ostrożnością w zawieraniu umów z ewentualnymi kontrahentami, czym chce zmniejszyć własne ryzyko finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Port Gdańsk najlepszy w Europie!

W 2022 roku port w Gdańsku po raz kolejny odnotował największy przyrost wolumenu przeładunku towarów w całej Europie.
2 MIN CZYTANIA

Nadchodzi likwidacja samochodów spalinowych!

Podczas sejmowej konferencji prasowej poseł na Sejm Bartłomiej Pejo, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. obrony kierowców oraz poseł Krzysztof Mulawa z Konfederacji wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec planowanej faktycznej likwidacji samochodów spalinowych w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA