fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaWbrew rządowym zapewnieniom małe firmy zapłacą za gaz więcej

Wbrew rządowym zapewnieniom małe firmy zapłacą za gaz więcej

Właściciele małych biznesów nie kupią gazu po preferencyjnych cenach – alarmuje portal wiadomoscihandlowe.pl.

W projekcie ustawy o zamrożeniu cen gazu na przyszły rok, w grupie uprzywilejowanych podmiotów nie znalazły się małe i średnie przedsiębiorstwa. Oznacza to, że nie skorzystają one z preferencyjnych i gwarantowanych stawek za paliwo gazowe.

Portal wiadomoscihandlowe.pl przypomina, że projekt omawianej ustawy został opublikowany 28 listopada i niemal od razu został skrytykowany przez rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Adama Abramowicza. Przedstawiciel polskiego biznesu napisał na Twitterze, że rząd zamiast przyznać małym i średnim przedsiębiorcom prawo do maksymalnej ceny gazu zdecydował, aby na liście uprzywilejowanych znalazły się… związki zawodowe. Jednocześnie rzecznik zaapelował do rządu o dopisanie do listy organizacji przedsiębiorców.

Do apelu tego odniósł się wiceminister finansów Artur Soboń, który na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia stwierdził, że dziś nie ma na to „przestrzeni”. Wiadomości Handlowe przypomniały natomiast, że na początku października minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapewniał, że rząd przygotuje rozwiązania radykalnie obniżające ceny energii dla wszystkich przedsiębiorców, a w szczególności tych najmniejszych i średnich.

Portal alarmuje, że wysokie ceny paliwa gazowego mogą oznaczać koniec funkcjonowania dla wielu przedsiębiorców, szczególnie tych, którym skończą się podpisane wcześniej kontrakty na dostawy energii.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA