fbpx
niedziela, 3 listopada, 2024
Strona głównaBiznesMałe firmy znikają

Małe firmy znikają

Od września 2022 r. więcej firm w Polsce znika, niż powstaje.

Radio RMF FM alarmuje, że od początku 2022 r. w Polsce zamknięto aż 140 tys. firm. Z rynku znikają przede wszystkim małe firmy i jednoosobowe działalności gospodarcze.

Tylko w Warszawie od początku roku zlikwidowano 15 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych, a od września więcej firm się zamyka, niż otwiera. Według RMF FM taki trend jest widoczny we wszystkich miastach wojewódzkich. Zdaniem Hanny Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, już teraz można mówić o pogromie, który został spowodowany przez wojnę, inflację i kryzys energetyczny.

– Przedsiębiorcy zamykają jednoosobowe firmy i wracają na etaty. To odpowiedź na realne komplikacje gospodarcze związane z drastycznym wzrostem cen energii oraz spadkiem zleceń w sektorach kreatywnych – powiedziała Hanna Mojsiuk.

Wśród przyczyn rosnącej liczby znikających działalności gospodarczych prezes Północnej Izby Gospodarczej wymienia rosnące koszty podatkowe oraz zbyt wysokie składki dla małych firm ZUS, które w 2023 r. mają urosnąć do rekordowego poziomu. Hanna Mojsiuk stwierdziła wręcz, że „ZUS wygania małych przedsiębiorców na etaty”. Swoje znaczenie ma też składka ubezpieczenia zdrowotnego, która również urośnie, bo wzrośnie średnie wynagrodzenie w Polsce.

Największe problemy mają eksperci od nieruchomości, doradcy kredytowi, pośrednicy hipoteczni i ubezpieczyciele. Wszystko przez spowolnienie na rynku nieruchomości. Cięcia dotykają również informatyków, księgowe, dziennikarzy, marketingowców i grafików.

W związku z powyższym Północna Izba Gospodarcza poparła postulaty rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Adama Abramowicza, który zaapelował do rządu o wprowadzenie dobrowolnych składek ZUS dla małych przedsiębiorców.

RMF FM

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA