fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesMałe firmy znikają

Małe firmy znikają

Od września 2022 r. więcej firm w Polsce znika, niż powstaje.

Radio RMF FM alarmuje, że od początku 2022 r. w Polsce zamknięto aż 140 tys. firm. Z rynku znikają przede wszystkim małe firmy i jednoosobowe działalności gospodarcze.

Tylko w Warszawie od początku roku zlikwidowano 15 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych, a od września więcej firm się zamyka, niż otwiera. Według RMF FM taki trend jest widoczny we wszystkich miastach wojewódzkich. Zdaniem Hanny Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, już teraz można mówić o pogromie, który został spowodowany przez wojnę, inflację i kryzys energetyczny.

– Przedsiębiorcy zamykają jednoosobowe firmy i wracają na etaty. To odpowiedź na realne komplikacje gospodarcze związane z drastycznym wzrostem cen energii oraz spadkiem zleceń w sektorach kreatywnych – powiedziała Hanna Mojsiuk.

Wśród przyczyn rosnącej liczby znikających działalności gospodarczych prezes Północnej Izby Gospodarczej wymienia rosnące koszty podatkowe oraz zbyt wysokie składki dla małych firm ZUS, które w 2023 r. mają urosnąć do rekordowego poziomu. Hanna Mojsiuk stwierdziła wręcz, że „ZUS wygania małych przedsiębiorców na etaty”. Swoje znaczenie ma też składka ubezpieczenia zdrowotnego, która również urośnie, bo wzrośnie średnie wynagrodzenie w Polsce.

Największe problemy mają eksperci od nieruchomości, doradcy kredytowi, pośrednicy hipoteczni i ubezpieczyciele. Wszystko przez spowolnienie na rynku nieruchomości. Cięcia dotykają również informatyków, księgowe, dziennikarzy, marketingowców i grafików.

W związku z powyższym Północna Izba Gospodarcza poparła postulaty rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Adama Abramowicza, który zaapelował do rządu o wprowadzenie dobrowolnych składek ZUS dla małych przedsiębiorców.

RMF FM

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA