fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesMałe firmy znikają

Małe firmy znikają

Od września 2022 r. więcej firm w Polsce znika, niż powstaje.

Radio RMF FM alarmuje, że od początku 2022 r. w Polsce zamknięto aż 140 tys. firm. Z rynku znikają przede wszystkim małe firmy i jednoosobowe działalności gospodarcze.

Tylko w Warszawie od początku roku zlikwidowano 15 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych, a od września więcej firm się zamyka, niż otwiera. Według RMF FM taki trend jest widoczny we wszystkich miastach wojewódzkich. Zdaniem Hanny Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, już teraz można mówić o pogromie, który został spowodowany przez wojnę, inflację i kryzys energetyczny.

– Przedsiębiorcy zamykają jednoosobowe firmy i wracają na etaty. To odpowiedź na realne komplikacje gospodarcze związane z drastycznym wzrostem cen energii oraz spadkiem zleceń w sektorach kreatywnych – powiedziała Hanna Mojsiuk.

Wśród przyczyn rosnącej liczby znikających działalności gospodarczych prezes Północnej Izby Gospodarczej wymienia rosnące koszty podatkowe oraz zbyt wysokie składki dla małych firm ZUS, które w 2023 r. mają urosnąć do rekordowego poziomu. Hanna Mojsiuk stwierdziła wręcz, że „ZUS wygania małych przedsiębiorców na etaty”. Swoje znaczenie ma też składka ubezpieczenia zdrowotnego, która również urośnie, bo wzrośnie średnie wynagrodzenie w Polsce.

Największe problemy mają eksperci od nieruchomości, doradcy kredytowi, pośrednicy hipoteczni i ubezpieczyciele. Wszystko przez spowolnienie na rynku nieruchomości. Cięcia dotykają również informatyków, księgowe, dziennikarzy, marketingowców i grafików.

W związku z powyższym Północna Izba Gospodarcza poparła postulaty rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Adama Abramowicza, który zaapelował do rządu o wprowadzenie dobrowolnych składek ZUS dla małych przedsiębiorców.

RMF FM

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA