fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaMale i średnie firmy z tańszym gazem? Będzie o to trudno

Male i średnie firmy z tańszym gazem? Będzie o to trudno

Polski rząd stara się w Unii Europejskiej, aby małe i średnie firmy mogły uzyskać wsparcie przy zakupie gazu.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że jej resort będzie zabiegać w Unii Europejskiej o możliwość wsparcia małych i średnich firm wykorzystujących gaz, mimo że unijne regulacje nie przewidują takiej pomocy.

– Wynika to wprost z regulacji unijnych, co oczywiście nie oznacza, że to się nie może w najbliższym czasie zmienić. Mamy jutro Radę Unii Europejskiej, mamy Radę [UE – red.] za tydzień (…) i to będziemy postulować i to, by na pewno częściowo pokryło też temat piekarni – powiedziała Anna Moskwa.

Minister Moskwa wskazała, że obecnie rząd przygotowuje pakiet wsparcia, który będzie wymagał równie skomplikowanej notyfikacji, co wsparcie dla przedsiębiorstw energochłonnych. Szefowa resortu zaznaczyła jednak, że rozmowy z Brukselą w tej sprawie będą trudne, bo wszelkie wsparcie dla firm wprowadzane w Polsce ma wpływ na konkurencyjność podmiotów w całej Europie. Mowa tu o każdej pomocy.

– W czasie ostatniej Rady [Rada UE – red.] otrzymaliśmy takie zalecenie, żeby nie przygotowywać więcej instrumentów, które byłyby instrumentami wpływającymi, dofinansowującymi w jakikolwiek sposób przedsiębiorstwa, natomiast szukać instrumentów, które wpływałyby na cenę – dodała Anna Moskwa.

W rozmowach z Brukselą ma też brać udział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, jednak dzisiaj w Komisji Europejskiej nie ma przychylności dla jakiegokolwiek pakietu wsparcia.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA