fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaEnergetykaMale i średnie firmy z tańszym gazem? Będzie o to trudno

Male i średnie firmy z tańszym gazem? Będzie o to trudno

Polski rząd stara się w Unii Europejskiej, aby małe i średnie firmy mogły uzyskać wsparcie przy zakupie gazu.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że jej resort będzie zabiegać w Unii Europejskiej o możliwość wsparcia małych i średnich firm wykorzystujących gaz, mimo że unijne regulacje nie przewidują takiej pomocy.

– Wynika to wprost z regulacji unijnych, co oczywiście nie oznacza, że to się nie może w najbliższym czasie zmienić. Mamy jutro Radę Unii Europejskiej, mamy Radę [UE – red.] za tydzień (…) i to będziemy postulować i to, by na pewno częściowo pokryło też temat piekarni – powiedziała Anna Moskwa.

Minister Moskwa wskazała, że obecnie rząd przygotowuje pakiet wsparcia, który będzie wymagał równie skomplikowanej notyfikacji, co wsparcie dla przedsiębiorstw energochłonnych. Szefowa resortu zaznaczyła jednak, że rozmowy z Brukselą w tej sprawie będą trudne, bo wszelkie wsparcie dla firm wprowadzane w Polsce ma wpływ na konkurencyjność podmiotów w całej Europie. Mowa tu o każdej pomocy.

– W czasie ostatniej Rady [Rada UE – red.] otrzymaliśmy takie zalecenie, żeby nie przygotowywać więcej instrumentów, które byłyby instrumentami wpływającymi, dofinansowującymi w jakikolwiek sposób przedsiębiorstwa, natomiast szukać instrumentów, które wpływałyby na cenę – dodała Anna Moskwa.

W rozmowach z Brukselą ma też brać udział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, jednak dzisiaj w Komisji Europejskiej nie ma przychylności dla jakiegokolwiek pakietu wsparcia.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA