Polski rząd stara się w Unii Europejskiej, aby małe i średnie firmy mogły uzyskać wsparcie przy zakupie gazu.

Fot. PAP/EPA.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że jej resort będzie zabiegać w Unii Europejskiej o możliwość wsparcia małych i średnich firm wykorzystujących gaz, mimo że unijne regulacje nie przewidują takiej pomocy.

– Wynika to wprost z regulacji unijnych, co oczywiście nie oznacza, że to się nie może w najbliższym czasie zmienić. Mamy jutro Radę Unii Europejskiej, mamy Radę [UE – red.] za tydzień (…) i to będziemy postulować i to, by na pewno częściowo pokryło też temat piekarni – powiedziała Anna Moskwa.

Minister Moskwa wskazała, że obecnie rząd przygotowuje pakiet wsparcia, który będzie wymagał równie skomplikowanej notyfikacji, co wsparcie dla przedsiębiorstw energochłonnych. Szefowa resortu zaznaczyła jednak, że rozmowy z Brukselą w tej sprawie będą trudne, bo wszelkie wsparcie dla firm wprowadzane w Polsce ma wpływ na konkurencyjność podmiotów w całej Europie. Mowa tu o każdej pomocy.

– W czasie ostatniej Rady [Rada UE – red.] otrzymaliśmy takie zalecenie, żeby nie przygotowywać więcej instrumentów, które byłyby instrumentami wpływającymi, dofinansowującymi w jakikolwiek sposób przedsiębiorstwa, natomiast szukać instrumentów, które wpływałyby na cenę – dodała Anna Moskwa.

W rozmowach z Brukselą ma też brać udział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, jednak dzisiaj w Komisji Europejskiej nie ma przychylności dla jakiegokolwiek pakietu wsparcia.

PAP

Poprzedni artykułNajmniejsze firmy rodzinne samotnie i z coraz większym trudem walczą z problemami
Następny artykułPrace nad obowiązkowym KSeF nabierają tempa