fbpx
poniedziałek, 9 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesMałe i średnie firmy padną. Warto je poświęcić?

Małe i średnie firmy padną. Warto je poświęcić?

Ponad jedna trzecia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw obawia się bankructwa już w tym roku. Są to głównie drobne firmy produkcyjne i usługowe oraz cała rzesza ich podwykonawców. Przedłużany lockdown oznacza zdziesiątkowanie polskiego sektora MŚP.

Czeka nas likwidacja tysięcy – w tym też dopiero startujących – firm. Czekają nas wzrost bezrobocia, wrogie przejęcia i fuzje. Czeka nas degradacja materialna, psychiczna i moralna setek tysięcy kreatywnych ludzi, którzy często poświęcili całe życie na zbudowanie swoich biznesów. Czy naprawdę warto ponieść tak ogromną cenę hamowania, stosunkowo łagodnej w Polsce, pandemii?

Gdy zaczynasz w kryzysie

Pośród przedsiębiorstw istniejących na rynku krócej niż dwa lata widmo upadłości w rozpoczynającym się właśnie roku towarzyszy już co drugiemu – czytamy w omówieniu badania przeprowadzonego w IV kwartale 2020 r. przez Keralla Research, na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Nie jest to z pewnością zachęcająca wiadomość dla startupów i młodych firm walczących w niezwykle utrudnionych teraz warunkach o przetrwanie na rynku.

Na niebezpieczeństwo likwidacji swojego biznesu wskazują przede wszystkim firmy mikro zatrudniające do 9 osób (16,1 proc.) i małe, gdzie pracuje 10-49 osób (10,5 proc.). Nieco pewniej czują się natomiast średnie podmioty (50-249 zatrudnionych).

To, co niszczy najczęściej

Najczęstszymi przyczynami bankructwa będą: spadek płynności finansowej (66 proc. wskazań), odwoływanie kontraktów i gwałtowny odpływ zamówień (39,6 proc.), a także wzrost kosztów prowadzenia działalności (20,8 proc.).

Stałe poczucie zagrożenia zamknięciem towarzyszy właścicielom firm usługowych (18,9 proc.) i transportowych (16 proc.). Rzadziej produkcyjnych (6,7 proc.) i handlowych (4,1 proc.). O swój przyszły los nie martwią się natomiast firmy budowlane.

Działanie w niepewności

Z kolei z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że 45 proc. przedsiębiorstw planuje wyłącznie kontynuację dotychczasowej działalności. 40 proc. firm – konkretnie z branży gastronomicznej i zakwaterowania – uważa, że ich sytuacja finansowa jest zła lub bardzo zła. Najbardziej przeszkadza im niepewność co do obecnej i przyszłej sytuacji gospodarczej (71 proc. wskazań). Około dwie trzecie przedsiębiorców wskazuje także na słaby popyt na produkty i usługi oraz na wysokie koszty zatrudnienia pracowników, a także na trudności w uzyskiwaniu zewnętrznych środków finansowych. Na coraz bardziej doskwierającą „konieczność zachowania rygorów sanitarnych w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa” skarży się już sześć na dziesięć firm.

Polska zapłaci wyższą cenę

Cezary Kaźmierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców stwierdza, zdawać by się mogło, oczywisty fakt: nie jesteśmy bogatym krajem zachodnim. Porównuje Polskę do Niemiec. Cena lockdownu (liczona jako ubytek PKB) w Niemczech to 3,5 mld euro tygodniowo. Hipotetycznie zatem, dwa lata zamknięcia gospodarki, to dla Niemców koszt ok. 360 mld euro. PKB per capita w Niemczech zmniejszyłby się z poziomu ok. 41 tys. euro do ok. 37 tys. euro. Nominalny PKB per capita Polski w 2019 r. wyniósł natomiast ok. 13 tys. euro. Czyli po dwóch latach lockdownu Niemcy co prawda zbiednieliby, ale wciąż byliby nominalnie prawie trzykrotnie zamożniejsi od Polaków w szczycie koniunktury.

Zdaniem Cezarego Kaźmierczaka pokazuje to, że niektóre z państw europejskich stosunkowo łatwo decydują się na zamknięcie gospodarki, bo jest to dla nich ekonomicznie trudny, ale nie zabójczy ruch. Polskę lockdown zabija znacznie szybciej niż zamożne kraje europejskie.

Według wyliczeń samego wicepremiera Jarosława Gowina, miesiąc lockdownu w Polsce to koszt 100 mld zł. W tej sytuacji czekamy na szybką i skuteczną realizację zapowiadanego przez premiera Mateusza Morawieckiego nowego planu dojścia do tzw. normalności. Planu wyznaczającego także – tu mamy jeszcze nadzieję – drogę do łagodzenia restrykcji pandemicznych. Dobrze by też się stało, by do finansowego amortyzowania skutków koronakryzysu w większym stopniu zostały wykorzystane środki unijne niż budżetowe; czyli nas wszystkich, podatników.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA