fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesMałe i średnie firmy pod atakiem!

Małe i średnie firmy pod atakiem!

Polskie małe i średniej wielkości przedsiębiorstwa są coraz częściej atakowane przez hakerów, czasem działających na zlecenie konkurencji. Przedsiębiorcy nie czują się bezpiecznie, tym bardziej, że wielu pracowników nie przestrzega podstawowych nawet zasad bezpieczeństwa informatycznego w firmie. Można jednak chociaż trochę temu zaradzić.

Z najnowszego raportu Digital Security Sentiment ESET na temat bezpieczeństwa cyfrowego małych i średnich firm w Polsce wynika, że 59 proc. polskich przedsiębiorców co najmniej raz w ciągu ostatniego roku doświadczyło zagrożenia bezpieczeństwa informatycznego. Koszty udanych ataków IT na firmy szacowane są w tym okresie na ponad milion złotych.

Małe i średnie przedsiębiorstwa jako główny czynnik zwiększający ryzyko cyberataków (84 proc.) podają brak świadomości cybernetycznej wśród swoich pracowników. A zatem to sami zatrudnieni, nieumiejętnie poruszając się w infrastrukturze IT firm, potrafią nieświadomie ujawnić tajemnice firmy.

Utrata danych wrażliwych dla przedsiębiorstwa w efekcie działań przestępców wymieniana jest w raporcie dopiero na dalszych miejscach. – Niespełna połowa respondentów określa poziom bezpieczeństwa swoich firm jako umiarkowany lub dobry. Jako bardzo dobry jedynie 12 proc. polskich uczestników badania – komentuje badanie Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa w ESET.

Boją się, ale nie zabezpieczają

Pośród „cyberlęków” przedsiębiorców znalazła się utrata zaufania partnerów biznesowych na skutek błędów w zabezpieczaniu informatycznym firm. Przedsiębiorcy obawiają się cyberataków i ujawnienia tajemnic firmowych, ale aż 70 proc. z nich twierdzi, że ich inwestycje w cyberbezpieczeństwo nie nadążają za wyzwaniami współczesności. Do tych wyzwań należą nie tylko nasilające się ataki cyberprzestępców, ale także większa niż przed tzw. pandemią popularność pracy zdalnej i hybrydowej, wymagająca umiejętności korzystania z firmowej infrastruktury informatycznej w domu.

Wojny informatyczne

Aż 83 proc. przedsiębiorców przepytanych na potrzeby raportu Digital Security Sentiment ESET zgadza się ze stwierdzeniem, że „cyberwojna jest bardzo realnym zagrożeniem, które może dotknąć każdego”. Właściciele firm obserwują rozwój sytuacji geopolitycznej i zdają sobie sprawę z tego, że agresja Rosji także w sferze aktywności hakerskiej będzie tylko rosła. Tego rodzaju działania „bojowe” potrafią być o wiele skuteczniejsze od czysto militarnych.

Brakuje pieniędzy, ale..

Sukcesy hakerów odnoszone w dużych wojnach informatycznych zachęcają mniejszych cyberprzestępców do działania. – Sfera cyberzagrożeń nieustannie ewoluuje, a przestępcy działają wedle coraz to nowych scenariuszy, nawiązujących do zmian w rzeczywistości społecznej – mówi Kamil Sadkowski.

Przedsiębiorcy usprawiedliwiają swoją bierność w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa swoim firmom brakami pieniędzy na zakup systemowej ochrony i na drogie, zewnętrzne szkolenia. Czasami jednak wystarczyłoby kilka mniejszych, wewnętrznych szkoleń w firmie, by jej dane były lepiej chronione i wszyscy czuli się bezpieczniej.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA